Геодезия, Картография, Земеустройство 5-6' 2023 Списание ГКЗ 5-6' 2023 | Page 11

Тихоокеанската тектонска плоча например се движи в много различна посока в сравнение със Северноамериканската плоча . Заради сблъсъка на двете тектонски плочи се забелязва , че движенията в южната част на щата Калифорния се отклоняват значително спрямо движенията породени от основното завъртане на Северноамериканската плоча . Други части на страната може да изглеждат по-стабилни , но все пак имат до известна степен някои не-ойлерови движения . За да се компенсират тези не-ойлерови движения ще се използва така наречения вътрешно-рамков модел на ускоренията IFDM2022 , който на практика ще съдържа модел на деформациите , които се случват вътре в наземните референтни системи ( тектонски плочи ). Целта на тези IFDM2022 модели е да осигурят постоянни координати на точки във времето . IFDM2022 трябва да дава оценка на неойлеровите движения за всяко едно местоположение в страната .
4 . NAPGD2022 – ГЕОПОТЕНЦИАЛЕН ДАТУМ
Масата на Земята не се променя много с времето . Тя остава ефективно постоянно число . Разпределението на масите в Земята обаче се променя с времето и е достатъчно голямо , за да може да се измери . Преразпределения на масите в планетата се случват постоянно , заради които се изменя формата на геопотенциалното поле , което съответно променя формата на Геоида и следователно , променяйки и изходната „ кота нула “. Има различни типове промени в разпределението на маси на планетата , като огледални ( непрекъснати промени ), епизодични ( еднократни промени ) и периодични ( промени , които се повтарят във времето ).
За да проследят тези промени , NGS създават система за наблюдение на Геоида ( GeMS ). Системата за наблюдение на Геоида е проект на NGS , който има за задача да изгради модел от времево-зависими величини , свързани с ондулации на Геоида , промени в гравитацията на повърхността , отклоненията на отвеса , геопотенциални величини и числен модел на релефа .
В Националната геодезическа служба работят по проект за предефиниране на американската изходна височинна система ( GRAV-D ). GRAV-D е проект за измерване на гравитационното поле на САЩ посредством въздушно заснемане с гравиметри монтирани на самолети . Посредством тези гравиметрични данни ще бъде изработена нова височинна система в страната с точност по-добра от 2 сm ., която е изцяло базирана на гравитационно поле ( а не на геометрична нивелация ). Проектът в момента е в ход и активно събира данни за гравитацията в Съединените Щати и техните територии .
Фиг . 7 . Състояние на проекта GRAV-D ( Зелено : Налични данни и метаданни ; Синьо : Данните се обработват ; Оранжево : Наборът на данни е в ход ; Бяло : Планирано за набиране на данни )
Новата референтна система NSRS2022 ще бъде изцяло изградена върху един геопотенциален датум , от който ще се определя ондулацията на геоида , земното ускорение , геопотенциала и отклонението на отвеса за всяка дадена ширина , дължина , елипсоидна височина и време зададени в глобалните идеални референтни системи ITRF или IGS . Името на тази система ще бъде Северноамериканско-Тихоокеански Геопотенциален Датум 2022 г . ( NAPGD2022 ).
Фигура 8 представя какви ще бъдат очакваните промени във височините , преминавайки от NAVD88 към NAPGD2022 . Разликата е равнинна с наклон около метър
ГКЗ 3-4 ’ 2022 9