Геодезия, Картография, Земеустройство 3-4'2023 Списание ГКЗ 3-4' 2023 | Page 52

Трябва да се подчертае , че резолюцията на отделните изображения , направени със Сентинел-2 , не е с еднаква стойност и варира в доста широки граници – има стойност 10 метра за първите 4 канала , 30 метра за следващите и 60 метра за последните с най-голяма дължина на вълната . С оглед повишаването на точността и надеждността на последващата обработка може да се направи ресемплиране .
Сателитни изображения , получавани чрез Сентинел - 2 , са в координатна система WGS84 , UTM проекция ( координатите са географска ширина и дължина ).
За усъвършенстването на радиометричните им характеристики , суровите изходни изображения , получени от Сантинел - 2 , могат да бъдат подложени на предварителна обработка . Казано съвсем накратко , тя включва оптимизирането на хистограмите , подходяща промяната на контраста и яркостта им , изчистването на шумовете и т . н .
На фиг . 3 може да се види изображение от спътника Сантинел - 2 , на пожара от 12 август 2021 г .
Фиг . 4 . Индексирано NBR изображение и тежест на изгарянето ( dNBR ) – пожар в Гърция 12 август 2021 г .
Трябва да се подчертае , че за задълбоченото изучаване на настъпилите изменения в растителността под въздействието на пожари в дългосрочен план е необходимо да се вземе предвид естествената ѝ сезонна динамика и да се използват междугодишни разлики – DNBR , които се изчисляват за всеки пиксел с координати ( i , j ).
4 . ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Фиг . 3 . Изображение от спътника Сантинел- 2 на пожара в Гърция от 12 август 2021 г .
На следващата фиг . 4 са показни съответно индексирано NBR изображение ( създадено в резултат на спектрална обработка ) и тежестта на изгарянето ( разликите dNBR ) – на част от опожарените територии в Гърция 12 август 2021 г .
Данните , придобити чрез дистанционни изследвания на природни бедствия ( и в частност новосъздадените индексирани изображения , получени в резултат на мултиспектралната обработка ), предоставят ценна и навременна и обективна информация за реалните поражения и за състоянието на съответните пострадали райони ( в конкретния пример – от пожар ). Те могат да се използват успешно при решаването множество научни и приложни задачи на различни нива – регионално , национално и глобално .
Информацията от дистанционното изследване на природните бедствия е безценна за вземането на своевременни управленски решения , за защита на населението и териториите , за създаване на модели на бедствията , за обезпечаването на данни за географки информационни системи , за изработването на прогнози , за осъществяването на цялостен екологичен мониторинг и за много други цели .
ЛИТЕРАТУРА
1 . Здравчева , Н . Съвременни средства за екологичен мониторинг – УАСГ , Втора научно-
50 ГКЗ 3-4 ’ 2023