точки и с начина на сигнализиране . Разработен е конкретен софтуер за измерване , обработка , проектиране , трасиране и контролиране , с което практически се реализира цялостна нова технология за геодезическите работи при изграждане на такъв тип сгради и съоръжения .
За осигуряване прецизно центриране на опорните и контролните точки , в предложената нова технология , се използват сегментни анкери М8x60 ( поцинковани или неръждаеми , фиг . 6 ). Монтират се в предварително пробити отвори Ø8 в бетона с ударна бормашина [ 11 ].
Фиг . 6 . Сегментен анкер M8х60
При сигнализирането на опорните точки , подходът е също нетрадиционен . Разработено е специално устройство – „ Адаптор с двойни призмени рефлектори “, фиксирани на разстояния от 100 mm ( фиг . 7 ).
Фиг . 8 . Фиксиран върху сегментен анкер адаптор за измерване на точки от опорна мрежа и / или измерване на вектор , определен от оста на анкера .
Фиг . 7 . Адаптор с двойни призмени рефлектори , монтиран върху сегментен анкер M8
В долната си част адапторът ( устройството ) има изработена на струг цилиндрична гайка с резба M8 , която се завива върху анкер M8 от опорната мрежа , с цел осигуряване на многократно и точно фиксиране на адаптора върху измерваната точка .
За получаване на координатите на центъра на горната повърхност на гайката е приложен алтернативен подход , при който вместо директно измерване с тотална станция на търсената точка , координатите ѝ да се получават чрез линейна интерполация в направление на вектора , определен от двете измерени точки ( призми ), намиращи се на фиксирани разстояния от върхът на адаптора ( фиг . 7 ).
Разработени са две вида адаптори със съответен софтуер за интерполация :
– Фиксируем адаптор – използва се за прецизно измерване на точки или вектори , фиксирани със сегментни анкери M8 ( фиг . 8 )
– Свободен адаптор - използва се за измерване на подробни точки , посочени с върха на адаптора ( фиг . 9 ).
Фиг . 9 . Свободен – преместваем адаптор с две призми за високоточно измерване на 3D точки с посочване .
ГКЗ 1-2 ’ 2021 27