Както се вижда от основното меню на фиг . 1 , организираната web-платформа може да се използва от всяко правоспособно лице за получаване на новини относно обученията , регистрация за курсове , достъп до материали , полагане на тестове и заявяване на удостоверение след преминат курс .
Сайтът разполага с форум , в който могат да участват с въпроси всички регистрирани по всяко време . Там ще се публикуват въпроси и отговори , получени при провежданите дискусии по време на преминали курсове . Във форума отговори на задаваните въпроси се подготвят от експерти на организаторите на курсовете и АГКК . С тази форма за организирани групови обсъждания ще се осигури постоянна възможност за споделяне на конкретни въпроси и казуси от дейността на правоспособните лица по ЗКИР и администрацията на АГКК с цел уеднаквяване на добри практики .
5 . ФОРМИ НА ОБУЧЕНИЕ
Организаторите на курсовете предлагат следните форми на обучение :
5.1 . Онлайн самообучение
1 ) Регистрация на правоспособните лица за участие в курс чрез самообучение ;
2 ) Предоставяне и осигуряване на свободен достъп през платформата на всички учебни материали , които правоспособните лица да използват за самоподготовка .
3 ) Онлайн форум , в който правоспособните лица могат да задават въпроси , да поставят казуси и да ги предлагат за обсъждане , както и други форми на комуникация между преподавателите и / или останалите правоспособни лица ;
4 ) Онлайн тестове за проверка на наученото . Във всеки момент участниците в обучението могат да проверяват своите знания като отговарят на случайно подбрани от системата въпроси . Резултатите от тестовете се запазват в системата . Въз основа на тях може да се извършва статистика . Тези пробни тестове са междинни и нямат отношение към издаването на удостоверение за преминато обучение .
5 ) Правоспособните лица завършват курса на обучение с издаване на удостоверение , което показва успешно преминаване на курса . Удостоверението се получава след успешно преминат официален тест .
5.2 . Присъствено обучение
Въз основа на проведената анкета е предложено присъствените курсове на обучение съгласно чл . 20 , ал . 4 от ЗКИР да се провеждат под формата на семинари в два дни с общ хорариум 16 академични часа . Обучението се провежда по региони в групи от минимум 15 човека в следните форми по избор на участниците :
1 ) Присъствено обучение по региони , в зависимост от заявилите желание правоспособни лица , с възможност да се използват домовете на науката и техниката в 28-те областни града ;
2 ) Онлайн обучение в реално време с представяне на лекциите и упражненията от обучаващите и гост лекторите .
Обучението се провежда въз основа на същите материали , които са публикувани и в платформата за онлайн самообучение . При присъственото обучение се използва онлайн платформата , презентации в електронен вариант ( PDF , PowerPoint и други ), предварително подготвени печатни материали , както и демонстрации с геодезически инструменти , софтуер и технологии . Съществена особеност на присъственото обучение са предвидените 6 часа за разглеждане и дискусии по практически проблеми и казуси .
Присъственото обучение се провежда само в почивни дни ( събота и неделя ) след получаване на достатъчен брой заявки от определен регион – минимум 15 правоспособни лица по кадастър . На всяко присъствено обучение ще се канят да присъстват и представители на съответната регионална СГКК или от АГКК , като тяхното участие ще бъде само по тяхно желание в ролята им на експерти по кадастър . Всяко отделно обучение се провежда от трима или четирима преподаватели . В определените дни и часове е допустимо включването в реално време както на участници в курсовете , така и на обучаващи .
Всяко правоспособно лице избира само формата на обучение , като заявява желанието си да участва в курс на обучение чрез електронната платформа . Допуска се правоспособните лица да посещават повече от един път присъственото обучение .
6 . ЗАВЪРШВАНЕ НА КУРСА И ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЕ
Курсът на обучение завършва с онлайн официален тест върху случайно избрани въпроси и казуси в платформата за обучение , без значение от формата на обучение , избрана от правоспособното лице . Така независимо от формата на обучение се получава единност на критериите и системата за оценяване .
Въпросите и казусите са предварително разработени и въведени в платформата , като е осигурена възможност за промяната им , актуализиране и добавяне на нови . При провеждане на теста за всеки потребител се създава случайно група от въпроси , чието разпределение по теми съответства на тежестта на темата .
Тестът се решава за определен период от време ( 10 минути ) и съдържа 10 въпроса с четири възможни отговора , от които само един е верен . Успешно положен тест е с 60 % и повече верни отговори ( повече от 5 верни отговора на общо 10 въпроса ).
Официалните тестове за получаване на удостоверение се насрочват периодично , непосредствено след приключване на присъствен или онлайн курс . В обявените на платформата дни правоспособните лица , регистрирани в платформата , могат да се включат и да отговарят на въпросите от теста .
Всеки участник в курса има право да проведе неограничен брой пробни и официални теста . В случай , че след всички опити участник в курса не е положил успешно тест , той ще има право да се включи в нов курс за повторно обучение .
Успешно положилите официален тест получават удостоверение , издавано от отдел „ Учебни дейности “, Сектор „ Следдипломна квалификация “ на УАСГ като акредитирана институция . Списък с регистрационните номера и датите на издадените удостоверения се предоставя служебно на АГКК за отразяване в регистъра на правоспособните лица по кадастър .
6 ГКЗ 1-2 ’ 2023