Геодезия, Картография, Земеустройство 1-2'2022 | Page 51

Р Е Ц Е Н З И Я на КНИГИ 3 ( 3.2 ) И 3 ( 3.3 ) „ ИЗГРАЖДАНЕ НА ЛИНЕЙНИ ОБЕКТИ , СГРАДИ , СЪОРЪЖЕНИЯ И МОНТАЖ НА ТЕХНОЛОГИЧНО ОБОРУДВАНЕ . ПЛАНОВЕ НА ИЗГРАДЕНИТЕ КОМПЛЕКСНИ ОБЕКТИ “ ОТ ЧАСТ 1 „ ИНЖЕНЕРНА ГЕОДЕЗИЯ “ НА ПРОЕКТ „ ПРИЛОЖНА ГЕОДЕЗИЯ “ с автори чл . -кор . проф . д-р инж . Георги Милев и поч . проф . д-р инж . Иво Милев
от доц . д-р инж . Т . Костадинов , УАСГ
Книги 3 ( 3.2 ) и 3 ( 3.3 ) са последните две книги от енциклопедичния труд на авторите , посветен на всички аспекти на приложната геодезия , в които се разглеждат обектите и съоръженията на техническата инфраструктура в урбанизирани и извънселищни територии .
Поради големия обем на информацията , обхваната от Книга 3 , нейното съдържание е разделено на три тома – 3.1 , 3.2 и 3.3 .
В Книга 3 ( 3.2 ) са разгледани проблемите , свързани с проектирането , строителството и монтажа на линейни обекти и съоръжения , извън обхвата на Книга 3.1 , както и геодезическите методи и технологии за трасиране , контрол и изследване на поведението им в пространството . Същите проблеми са разгледани и за групата на хидротехническите и хидромелиоративни обекти - язовири , пристанища , корекции на реки , напоителни и отводнителни системи , геодезически работи при превенция от наводнения и др .
В Книга 3 ( 3.3 ) са представени аналогични проблеми при строителството , монтажа и експлоатацията на сгради , промишлени съоръжения и технологично оборудване , както и обекти с гражданско предназначение – летища , спортни обекти и съоръжения и др . В тази книга е обърнато внимание на т . н . „ Строително – информационно моделиране “ на изградените обекти ( BIM ) въз основа на лазерно сканиране и създаване на информационни системи на кадастъра на инженерните комуникации на комплекси от инженерни обекти и съоръжения .
И в тези две книги е използван присъщият на авторите систематичен подход , при който първоначално са разгледали общите въпроси , касаещи геодезическите работи при проектирането и строителството на различните видове обекти и съоръжения , след което в детайли се спират на всеки един тях . Обхватът на третираните въпроси не се изчерпва само с чисто геодезическите аспекти . Разглеждат се законови постановки , технически норми за проектиране , указания , правилници и норми за изграждане , контрол и приемане на строителните обекти , както и редица технологични аспекти , които биха могли да бъдат полезни на инженера-геодезист при участието му в реализацията на подобни проекти . Обръща се внимание на съвременните начини на проектиране с използване на специализирани софтуерни продукти . Приведена е интересна и полезна информация за значими инфраструктурни обекти в нашата страна и в чужбина .
При подготовката на книгите е използван огромен обем разнородна информация , която авторите са анализирали , структурирали и обобщили , пречупвайки я през призмата на собствения си професионален опит като изследователи , проектанти и участници в реализацията на редица инфраструктурни проекти .
Имайки предвид обхвата , структурата и пълнотата на изложението , смятам , че и тези две книги представляват пълноценно учебно и практическо пособие за студенти , докторанти , преподаватели и инженери , ангажирани в проектирането и изграждането на строителни обекти и съоръжения .
Рецензент : доц . д-р инж . Т . Костадинов , София , 01.05.2022 г
ГКЗ 1-2 ’ 2022 49