Геодезия, Картография, Земеустройство 1-2'2022 | Page 33

напрегнато състояние , инфрачервената температурна радиация на скалната повърхност варира . В зоната с повишен скален натиск радиационната температура е повисока . При наличие на неукрепени скални блокове в минни изработки и тунели се наблюдава по-ниска температура на разхлабените скални блокове от тази на плътния масив , а границите им се открояват по-ясно на топлинното изображение , отколкото на цветното . Това позволява да се използват топлинни изображения , за да се открият тези зони , което е много важно за предотвратяване на внезапни обрушвания , пропадания , скални удари и др ., явяващи се потенциална опасност за злополуки .
Учените Iverson and Signer от Националния институт за безопасност при работа и опазване на здравето ( NIOSH ) са установили , че температурните разлики от 0,2 ° C , заснети с термовизионна / топлинна камера , могат да се използват за определяне на местоположението на такива участъци в скалния масив [ 3 ].
За целите на настоящото изследване е използвана ръчна топлинна / термовизионна камера Testo 890 , с разделителна способност 0,1 ° С . Извършени са две експериментални заснемания с топлинната камера през същия период , когато целика е заснет с цифровата огледално-рефлексна камера . Направени са топлинни снимки по целия целик , така че съвкупността от снимките да обхване всичките му стени . За да могат получените резултати да се обвържат с цветните изображения са поставени 4 контролни точки ( от наблюдателната станция ) във всяка снимка . Точките са сигнализирани със специален светлинен сигнал , който се откроява в топлинното изображение . За обработката и анализа на получените резултати е използван програмният продукт Testo IRSoft Software V3.2 . Във всяко едно от топлинните
изображения от двете измервания са построени температурни профили , които са разположени на три нива ( горе , в средата и долу ), както е показано на фиг . 13 .
Фиг . 13 . Tоплинно изображение с разположени на три нива температурни профили
С помощта на получените про филни графики може да се проследи промяната на температурата на скалния масив по продължение на профилната линия , както и най-ниската , най-високата и средната температура в рамките на профила . Създадени са и изображения с изотерми , които класифицират с червен цвят местата от масива с максимална температура , отчетена от съответната група температурни профили . Такива профилни графики и изображения с изотерми , обхващащи северозападната част на целика , са представени на фиг . 14 .
6.21 7.21
Фиг . 14 . Топлинни изображения с изотерми и температурни профили на северозападната част от опорния целик
ГКЗ 1-2 ’ 2022 31