Геодезия, Картография, Земеустройство 1-2'2022 | Page 29

По отношение на геоложкия строеж , целикът е формиран основно от мрамори и гнайси ( фиг . 2 ). Той е част от мраморен пласт , частично заместен от сулфидни минерали ( галенит , сфалерит , пирит ). Ъгълът на западане на мраморния пласт е 9-10 g в северозападна посока .
пространствените координати на наблюдаваните 49 контролни точки . Чрез техните изменения в различните моменти на наблюдение може да се определят характеристики на деформационното състояние на масива в целика .
Фиг . 2 . Опорен целик в метазалеж 6
При прилагане на камерно-стълбова система на разработване , скалният натиск се контролира с помощта на опорни целици . При проектирането на минните работи се изисква правилно оразмеряване , а също така и съобразено с конкретните минно-технически условия разполагане на целиците . Само така може да се постигне ефективно управление на скалния натиск , предотвратяване на деформации и разкъсвания в масива и минимизиране на загубите в целици за минното предприятие .
Фиг . 3 . Ситуация в план на изследвания целик с изобразени местата на изходните точки
3 . МАРКШАЙДЕРСКИ НАБЛЮДЕНИЯ
За изучаване на процесите в скалния масив при подземно разработване се използват различни методи , технологии и средства . В настоящото изследване се представят резултати от маркшайдерски наблюдения за характеризиране поведението на масива при камерностълбова система на разработване в рудни находища .
3.1 . Полярен метод за следене преместванията на наблюдавани точки
През месец юли 2020 година , с цел оценка на геомеханичното състояние на целика , е изградена наблюдателна станция , състояща се от 8 изходни точки ( фиг . 3 ), трайно стабилизирани в стените на минните изработки около целика , и 49 контролни точки , разположени равномерно на три нива ( фиг . 4 - долу , в средата и горе ) върху повърхността му .
До месец юни 2021 г . са извършени 7 регулярни измервания . От предварително координираните опорни точки в стените на изработките около целика , с тотална станция по полярен метод са определени
Фиг . 4 . Разположение на контролните точки по трите нива
В доклада са показани резултатите от последното и началното измервания . Определени са преместванията в хоризонталната и вертикалната равнина за този период от време . Изчислени са и размерите на пространствените вектори на тези изменения за всяка точка ( табл . 1 ). Определени са размерите им и техните посоки , графично представени на фигури 5 , 6 и 7 , съответно за трите нива - горе , среда и долу . Векторите са показани съразмерно .
ГКЗ 1-2 ’ 2022 27