Фиг . 5 . Работна мрежа за георефериране пространствената информация и качествен контрол 4 . ОБРАБОТКА НА ИНФОРМАЦИЯТА
След края на полевите дейности , данните бяха обработени и съвместени в обща координатна и височинна система ( Българска геодезическа система 2005 и Балтийската височинна система ). Събрани бяха над 540 станции . Следващият етап бе регистриране на събраните данни от всички лазерни скенери в един общ масив . Това се изпълни със специализирания софтуер за обработка на облаци от точки – Trimble RealWorks .
4.1 . Регистрация и качествен контрол
Регистрацията ( фиг . 6 .) е един комплексен процес за намиране на зависимости между съседни облаци , посредством които да се изведат трансформационни параметри . Състои се в това : да се „ зашият “ няколко съседни облака от точки в един общ масив с достатъчно застъпване на една и съща част от различни гледни точки . оператор . Използвани са процеси за автоматична регистрация по общи равнини и общи такива марки .
При автоматичната регистрация по общи равнини се използва алгоритъмът „ Итеративна най-близка точка “. Той работи като се допуска , че в общите застъпващи се данни има точки в „ подвижния “ облак , които най-точно съответстват на точки от референтния облак . Целта е да се намери чрез итерации връзката от точка до точка , която да минимизира сумата на квадратните разстояния между тези точки , като по този начин ще се изведат възможно най-точните трансформационни параметри .
Целевата регистрация ( фиг . 7 ) се базира на алгоритъма за разлагане на единична стойност ( SVD ) в комбинация с МНМК , за да се изведе шест .
Фиг . 7 . Равнинна марка и оценка на точността
Фиг . 6 . Регистрация на съседни облаци от точки с достатъчно процентно застъпване
За успешна последваща обработка трябва да се изпълни някое от следните условия : а ) високо общо процентно застъпване ( поне 30 %); б ) поне три общи марки . Също така могат да се използват и характерни особености или детайли ( ъгли , точки и др .) от съседни станции при недостатъчен брой общи свързващи марки и ръчното им указване от
Използваните методи за регистрация дадоха отлични резултати , които бяха проверени посредством извличане на сечения ( фиг . 8 ) през 0.5 m по вертикалата и анализ на общи застъпващи се зони . Този анализ позволи отстраняването на груби грешки .
Фиг . 8 . Сечения за качествен контрол на процеса по регистрация
ГКЗ 1-2 ’ 2022 17