Број 48/49 Суштина поетике | часопис за књижевност | Page 110

Апостолка самоће | Исидора Секулић
С у ш т и н а п о е т и к е | ч а с о п и с з а к њ и ж е в н о с т

Апостолка самоће | Исидора Секулић

Пише : Милена Ћировић
Члан дописништва Српске краљевске академије , прва српска жена академик , преводилац књижевних дела на седам језика , приповедач , есејиста , путописац , поборник развоја српске културе и књижевности , све ово је сједињено у једној скромној , крхкој и саосећајној жени .
Шта је заправо чини посебном и зашто је необичнообична жена ?
Животни пут Исидоре Секулић одредило је њено детињство у коме проживљава све што је одваја од нормалног одрастања са децом те животне доби .
Родила се у бачком селу Мошорину , 1877 . године . Након годину дана по њеном рођењу породица Исаковић се сели у Руму , где јој је отац био председник општине . Рано се сусрела са смрћу , схватајући да постоји бесповратност . Старији брат јој умире када је имала четири године , а мајка када је пошла у први разред . Отац , и сам високообразован за то време , посвећује јој се и развија свест о култури и образовању . Због напредовања у послу , са кћерком и две године млађим сином селе се у Земун и ту почиње озбиљно Исидорино школовање , почев од учења грчког и руског језика . Са 9 година отац је шаље у Болоњу и после две недеље већ је говорила на италијанском језику . Учење јој није представљало проблем од првог дана поласка у школу , али та њена одлика је имала
110