Fusce
dictum
fringilla justo
elit nunc
НЕЖЕЉЕНА ДЕЈСТВА ТОКОМ ТЕРАПИЈЕ
Чест пропратни ефекат антивирусне терапије је липодистрофија, која представља промену количине масног ткива у појединим деловима тела. Јављају се упали образи, руке и ноге постају тање и на њима су јасно уочљиве вене. Масно ткиво се таложи у регији трбуха и на задњој страни врата, а увећавају се и дојке. Све ове промене се обично јављају постепено, а постају видљиве након вишемесечног узимања лекова (обично након годину дана).
За време терапије може доћи и до повећања концентрације масноћа у крви (холестерола и триглицерида). Како би се предупредила кардиоваскуларна обољења, уводи се посебан режим исхране, редовно се контролише крвни притисак и по потреби се дају лекови за снижавање масноћа у крви (хиполипемици).
Остали нежељени ефекти који се могу јавити током антивирусне терапије су повећање нивоа глукоза у крви, осип итд. Једно од најтежих нежељеним дејстава, која се јавља веома ретко, је лактичка ацидоза са масном дегерацијом јетре. Симптоми који се тада јављају су: општа слабост, мучнима, повраћање, губитак апетита и тежине, бол у трбуху, отежано и убрзано дисање, дијареја и болови у мишићима.
СЛУЧАЈ ИЗЛЕЧЕЊА
У Берлину је 2008. забележен случај пацијента који је излечен од сиде. Он је боловао од леукемије и трансплантиране су му матичне ћелије костне сржи особе која је генетички имуна на вирус ХИВ (захваљујући мутацији познатој као CCR5 коју има око 3% Европљана). Овај случај је подстакао даља истраживања у области генетске терапије пацијената са сидом.