Биологија ''Нада Димић'' Април. 2014. | 页面 6

С И Д А

Полно преносиве болести изазивају бројни микроорганизми. Број оболелих у свету је генерално висок. Статистички подаци су често врло оскудни јер се велики број болести не пријављује или се оболели не јављају лекару.

С И Д А

Сида је полно преносива болест која представља последњи инфекције организма вирусом хумане имунодефицијенције (ХИВ), а карактерише је прогресивно слабљење имунског система што појединце чини подложним широком спектру инфекција и тумора.

Постоји разлика између ХИВ позитивне особе и особе оболеле од сиде. То су две повезане али различите ствари, који се често погрешно поистовећују. ХИВ позитивна особа је заражена вирусом (ХИВ-ом), али то још увек не значи да има сиду. До појаве болести може да прође временски период од две до десет година. ХИВ позитивна особа може да изгледа потпуно здраво, способна је за рад или било коју другу активност, попут здравих појединаца.

Вирус се најчешће преноси сексуалним путем, а нешто ређе преко заражене крви, са заражене мајке на дете током трудноће, порођаја или дојења итд. Вирус се не може пренети уобичајеним социјалним контактима, нити путем животиња. У циљу превенције, у многим земљама се спроводе различите активности са сврхом едукације људи о начину преношења вируса и мерама које се могу

предузети како до инфекције не би дошло. За сада не постоји ефикасан лек или вакцина, који гарантују излечење. Ипак, антиретровирални лекови могу да продуже период трајања инфекције и одложе улазак у фазу сиде.