Биологија ''Нада Димић'' Април. 2014. | Page 2

ПОЛНЕ БОЛЕСТИ

ХЛАМИДИЈА

Полне болести се преносе сексуалним контактом и можете оболети сваки пут када имате незаштићен сексуални контакт са партнером који је већ инфициран.

Организми који узрокују полне и сексуално преносиве болести могу прећи са особе на особу путем крви, семена или вагиналне течности. Могуће је бити заражен од особе која изгледа здраво, људи који чак и не морају знати да имају полно преносиву болест. Разлог томе је што многа од ових обољења не дају никакве симптоме, барем не у прво време.

Почетак сексуалне активности у раном адолесцентском добу је један од највећих ризика. Адолесценти се најчешће брину после, а не пре односа. Половина свих полних болести дијагностификује се код особа старих од 15 до 24 године.

ХЛАМИДИЈА је позната као тиха полна болест, јер се често дешава да симптоми изостану, а последице ако се не лечи су опасне. Статистике кажу да је 1 од 10 сексуално активних особа, инфицирана овом болешћу.

Преношење: хламидија се преноси сексуалним контактом са оболелом особом, укључујући сам сексуални однос, анални секс и орални секс. Преношење бактерије хламидије се такође може десити путем вагиналног порођаја са инфициране труднице на новорођенче. Када се не лечи, хламидија може трајно да оштети полне органе и да доведе до стерилитета и код жена и код мушкараца.

Свака сексуално активна особа може добити хламидију. Што је већи број сексуалних партнера, већи је ризик од инфекције. Хламидија се лечи антибиотицима.