його , додавши ще хоч зо два — зо три томи , абож залишити невиданими численні та дуже цінні , дрібні замітки , рецензії , некрологи тощо .
Перший випуск „ Монографій " доволі швидко розійшовся , тепер він цілком вичерпаний і рідко знайти його в продаж у . Сам автор думав про його повторне видання з деякими додатками , але обтяжений своїми науковими і громадськими працями , дедалі занепадаючи на здоров ’ ї , не міг здійснити того заміру так само , як не міг взятися до видання дальших випусків „ Монографій ", тим більше , що свою першу історичну розвідку „ Исследование о козачестве " мав на думці ґрунтовно переробити й доповнити ■новими відомостями , сам визнаючи за помилкову вихідну думку цієї розвідки .
В найближчім часі по смерті В . Б . Антоновича його родина подала до друку його автобіографічні спомини , уміщені в „ Літературно-Науковому Вістнику ", Київ , 1908 , кн . VII — IX ł ), та початок епічної поеми про облогу козацького війська і битву під Старицею , писаний в Римі в серпні 1885 р . („ Літ . -Наук . Вістн .“, 1909 р ., кн . І , ст . З — 4 ). Далі в „ Зап . Укр . Наук . Тов .“ в Києві , 1909 , в кн . III , присвяченій пам ’ яті В . Антоновича , надруковано його статтю „ Записка в справі обмежень української мови ". То була ■стисло й докладно арґументована пояснювальна записка в тім питанні , складена за дорученням київського університету у відповідь на запитання Академії Наук .
Згодом дружина покійного професора впорядкувала ще ■одно посмертне . видання , а саме — збірку документів , в яких подаються перші чутки та звістки про початок повстання Хмельницького . Ті документи вишукав і виписав сам В . Б . у Ватиканському архіві 1897 р ., одержавши сй ' еціяльне відрядження туди од київського університету . Ця збірка вийшла , як окремий випуск , у виданні Київської Археографічної Комісії під заголовком : „ Донесення папского нунция Іоанна Торресса , архиепископа . А дриано- *)
*) Ті самі спомини С . А . Буда надрукував у російському перекладі в місцевій „ Київській газеті ".
V II