Історія війн і збройних конфліктів в Україні Istoriia_viin_i_zbroinykh_konfliktiv_v_Ukraini_Ent | Page 77

74 Історія війн і збройних конфліктів в Україні:
БІСИК Микола( р. н. і см. невід.)— сотник Армії УНР. З січ. 1918 р.— молодший старшина пішого куреня 1-го куреня січових стрільців. З берез. 1918 р. командир сотні 1-го полку січових стрільців. Учасник анти гетьманського повстання в листоп. 1918 р. У груд. 1918— січ. 1919 р. командир коша 1-ї дивізії січових стрільців.
БЛИСКАВИЧНА ВІЙ НА(« бліцкриг »)( нім. Blitzkrieg, від Blitz— блискавка і Krieg— війна)— створена на поч. 20 ст. нім. військ, керівництвом теорія ведення швидкоплинної війни, відповідно до якої перемога досягається в терміни, обчислювані днями чи місяцями, до того, як супр-ник зуміє відмобілізувати і розгорнути свої осн. військ, сили. Розрахунки нім. ген. штабу на блискавичний успіх у Першій та Другій світових війнах зазнали краху.
БЛОКАДА( англ. blockade)— 1) система заходів політ, чи екон. характеру, спрямованих на ізоляцію, порушення зовн. зв’ язків блокованої держави з метою примусу її до виконання яких-небудь вимог; 2) військ, блокада— ізоляція блокованого об’ єкта( угруповання в-ськ, міста, держави та ін.) шляхом порушення його зовнішніх зв’ язків на суші, у повітрі та на морі. Мета блокади— виснаження блокованого угруповання і примушення його до капітуляції, підрив військ.-екон. могутності ворожої держави та ін. Блокада в такт, масштабі називається блокуванням.
БЛОКАДА В О Є Н Н А— у міжнар. відносинах особлива форма насильницьких дій, яка полягає у тимчасовому примусовому перешкоджанні екон., торг., військ, відносинам країни із зовн. світом.
БЛОКАДА М ОРСЬК А( англ. blokade— блокада)— перекриття військ.- мор. силами воюючих держав доступу з моря до берегів, що перебувають під владою чи контролем пр-ника або невоюючої держави, яка допомагає йому. Держава, яка оголошує Б. м., згідно з вимогами мор. права зобов’ язана завчасно сповістити про це всі країни. У ноті повідомлення повинні бути вказані: час початку блокади і точні геогр. координати мор. р-ну, де вона здійснюватиметься. Правові питання, пов’ язані із застосуванням Б. м., постали у зв’ язку з прийняттям Паризької декларації про мор. війну 1856 р. та Лондонської декларації про право мор. війни 1909 р. За суч. міжнар. правом встановлення блокади є правомірним тільки у 2 випадках, прямо передбачених Статутом ООН: здійснення права на самооборону( ст. 51) та рішення Ради Безпеки ООН.
БЛ Ю ХЕР Василь Костянтинович( 1890— 1938)— маршал Рад. Союзу( 1935). У громадянську війну влітку 1918 р. керував походом Уральської армії, за що нагороджений орденом Червоного Прапора № 1. Начальник 51-ї стрілец. дивізії при обороні Кахов. плацдарму і штурмі Перекопу. У 1921— 22 pp. військ, міністр, головнокомандувач Народно-революційної армії Далекосх. республіки, керував Волочаєвською операцією. У 1929— 38 pp. командувач Особливої Далекосх. армії. Арештований, помер під слідством.