8 Історія війн і збройних конфліктів в Україні:
А В І А Г О Р И З О Н Т— гіроскопічний прилад для визначення кутів крену і вантажу Л А.
А В ІА Д Е С А Н Т— спеціально підготовлені в-ська, висаджені( викинуті) з літаків, вертольотів або планерів у тил супр-ника з метою виконання бойових і спец, завдань. За кількістю залучуваних сил, характером виконуваних завдань і глибиною висадження( викидання) може бути операт.-стратег., операт.-такт. та ін призначення.
А В ІА Н О С Е Ц Ь— бойовий надводний корабель, обладнаний для базування, злету і посадки бойових літаків і вертольотів( до 100 і більше). Обладнаний польотною палубою, 2— 4 катапультами, підпалубними ангарами, ліфтами для підйому і спуску Л А, сховищами для боєприпасів. Для самооборони оснащується зенітноракет. комплексами і зенітно-арт. установками. А. з’ явилися в Першу світову війну. Під час Другої світової війни застосовувалися у флотах С Ш А, Японії, Великобританії. За призначенням А. поділяються на багатоцільові, ударні і протичовнові; за енергетичними установками— на звичайні й атомні.
А В ІА Н О С Н А А В ІА Ц ІЯ( палубна авіація)— авіація BM C, що базується на авіаносці. Включає палубні винищувачі, штурмовики, протичовнові та ін. літаки і вертольоти.
А В ІА Н О С Н Е У Д А Р Н Е З’ Є Д Н А Н Н Я— операт. з’ єднання у флотах С Ш А, Великобританії і Франції. Складається з 2— 4 авіаносців, 2— 4 крейсерів, 15— ЗО есмінців і фрегатів, кількох атомних підводних човнів. Здатне діяти( при поповненні палива і боєприпасів у морі) протягом 50— 80 діб і завдавати удари на глибину до 1800 км.
А В ІА С И Г Н А Л Ь Н И И П О С Т— спеціально обладнаний пункт для передачі екіпажам Л А умовних сигналів та цілевказування за допомогою полотнища, піротехн., світлотехн., радіотехн. засобів. Може бути рухомим або нерухомим.
А В ІА Ц ІЙ Н А б о м б а— вид боєприпасів, які скидаються з Л А. Складаються із корпуса, спорядження( В Р, запалювальні, освітлення, димовий склад та ін.) та стабілізатора; перед бойовим застосуванням опоряджується одним або кількома підривними засобами. Для бомбометання з малої висоти А. б. можуть забезпечуватись парашутом. Є осн. та допоміжні призначення А. б. В основному А. б. застосовуються для ураження наземних і мор. цілей. До А. б. належать: фугасні, осколочні, осколочно-фугасні, протитанк., бронебійні, бетонобійні, протичовн., запалювальні, фугасно-запалювальні, хім. та ін. Бомби допоміжного призначення використовують для виконання спец, завдань( освітлення місцевості, постановки димових завіс, розкидання агіт. літератури, сигналізації, у навч. цілях та ін.). До них належать: освітлювальні, фотографічні, димові, імітаційні, агіт., орієнтирно-сигнальні А. б. Є ядер, керовані А. б. Калібр А. б.( маса в кг)— від 0,5 до 20 000.
А В ІА Ц ІЙ Н А Б Р И Г А Д А— такт, з’ єднання у ВП С та в арм. авіації( А А). Призначена для ведення повітр. бою або для забезпечення бойових дій. В А А А. б. існують у складі 3— 4 ескадрилій по 16— 22 вертольоти у кожній. У В П С можуть