Období krásy / tělo
Všichni milujeme léto. Dlouhé dny, teplé noci a hodně sluníčka – přesně na to celý rok čekáme! Díky slunci je všechno, co děláme, o něco veselejší. Zahřívá nás, opaluje. V našem nadšení z léta ovšem často zapomínáme, že slunce je především velká síla, která nás ovlivňuje, aniž si to uvědomujeme. Jak? Každý z nás si je vědom hrozby spálení, ale slunce nezapříčiňuje zdaleka jen to. Dokáže také přimět naši kůži rychleji stárnout, nehezky zvýraznit naši pigmentaci a také ohrozit náš život. Nebuďme ale jen pesimističtí, vždyť slunce je pro naše zdraví taky velice prospěšné. Klíčem k tomu, aby zůstalo naším sluhou a nestalo se pánem, tkví v naší schopnosti jeho sílu kontrolovat.
Obyvatelé Austrálie a Nového Zélandu by vám pravděpodobně o sluníčku vyprávěli věci, kterým byste nevěřili. Život v zemi s tak vysokou sluneční aktivitou a pod ozonovou dírou se hodně liší od toho našeho mírného evropského klimatu. Ochrana před sluncem tam není žádný žert, u nás v České republice se nicméně stále ještě často trivializuje. A ani postupně se zvyšující výskyt melanomu náš názor, zdá se, nemění.
Samozřejmě jde o velmi závažný problém, ale melanom je jen jedním z mnoha negativních vlivů, které na nás slunce má. A mnohých z nich si ani nejdříve nevšimneme – třeba stárnutí. Slunce dehydratuje a dehydratovaná pokožka ztrácí pružnost, povadá, stává se vrásčitou a hrubou na dotek a vypadá výrazně starší, než jak by ve vašem věku měla. Dehydratovaná kůže také nedýchá tak, jak by měla, a uzavírá se, takže jí hydratační krémy už málokdy pomáhají ve zvláčnění, protože se zkrátka nedostanou přes svrchní vrstvu kůže a nedosáhnou tam, kde je jich nezbytně potřeba.
Hydratace a zase hydratace
Hydratace není nikdy dost. Naše těla jsou ze 70 % tvořena vodou, voda je nutná pro správné fungování všech našich tělesných procesů a to už na buněčné úrovni. Pokud vám chybí voda, jste unavení a všechno vás bolí, jste mdlí a vypadáte výrazně starší. Hluboká hydratace je proto klíčem ke zdraví. Nejefektivnější hloubkovou hydratací, díky níž můžeme zmírnit negativní dopady slunce na naši pleť, je mezoterapie kyselinou hyaluronovou( tzv. biorevitalizace). Tato kyselina se v těle přirozeně vyskytuje a její hlavní funkcí je vázat na sebe vodu, potažmo aktivovat růst kolagenových vláken. Mikrocirkulací, výživou a oxidačními procesy kůži nejen hydratuje až do spodních vrstev, ale také zvyšuje její pružnost a poddajnost a zpomaluje její chřadnutí.
Přirozenou barvu, jemnost a pružnost pokožce umí skvěle navrátit také švýcarská DNA terapie RegenPlazma ®. Využívá ohromného potenciálu lidského těla, které je samo sobě tím nejlepším lékařem. Naše vlastní plazma totiž umí fungovat jako náruživý buněčný opravář a stimulátor. Dokáže unaveným buňkám nařídit obnovu a spravit ty poškozené. Vše, co je k tomu potřeba, je odstředit ji a re-aplikovat. Zatímco většina procedur estetické medicíny známky stárnutí jen zakrývá, RegenPlazma ® PRP( plazma bohatá na trombocyty) proces stárnutí pokožky zcela zastavuje.
Dost bylo pigmentace
Vysoká produkce melaninu, což je reakce těla na sluneční paprsky, je téměř vždy problematická. Nemluvě o melanomu, zvýšená hladina melaninu v těle může způsobit také rozsáhlý problém s pigmentací. Hnědavé flíčky nebo větší oblasti s pigmentovým zabarvením, pihy, to vše může být neškodné, nebo také ne. Vždy to ovšem bývá estetickým problémem – dobrou zprávou je, že nejde o nic, co by moderní medicína nedovedla vyřešit.
Za nejefektivnější metody odstranění nežádoucí pigmentace jsou v současnosti považována laserová ošetření. Ať už pomocí frakčního ablativního laseru Candela
CO 2
, cévního laseru Candela V-Beam™ nebo jejich kombinací je možné dosáhnout úplného vymizení nechtěné pigmentace a pigmentových skvrn.
Resurfacingový Candela CO 2 kompletně obnovuje svrchní vrstvu pokožky. Tu stávající s nežádoucím pigmentem proto po ošetření nahradí zcela nová vrstva bez pigmentu. Kromě pigmentových skvrn se tento typ laseru specializuje také na odstraňování nechtěných útvarů na kožním povrchu, jako jsou pihy, bradavice, výrůstky, fibromy, papilomy apod. Skvělých výsledků dosahuje také při odstraňování jizev po akné.
Cévní laser Candela V-Beam™ oproti tomu svrchní vrstvu pokožky nijak nenarušuje a řeší pigmentaci skrze ni. Lze pomocí něj řešit pigmentové, sluneční i stařecké skvrny a výborný je rovněž při léčbě akné.
„ Moderní medicína nám poskytuje mnoho možností, jak řešit problémy pokožky způsobené slunečním zářením. Nejúčinnější z nich nicméně zůstává a vždy zůstane prevence,“ uzavírá MUDr. Helena Reisingerová, korektivní dermatoložka kliniky Mediestetik.
Mýty a fakta o opalování
> Když používáme krém s faktorem 50, stačí ho nanést ráno a chrání nás celý den Není to pravda. Žádný krém není samospásný a nezáleží přitom, jak vysoký má faktor. Každý krém by se měl nanášet zhruba půlhodinu před tím, než bude pokožka vystavena slunci, a měl by se obnovovat jednou za hodinu až dvě.
> Voděodolné krémy jsou účinnější, protože nás chrání i ve vodě Ani toto není pravda. Žádný krém není voděodolný trvale. Ano, může vás ve vodě ochránit po určitou dobu, ale ta se zpravidla počítá na minuty a rozhodně ne na hodiny. Mazat se i voděodolným krémem musíte zhruba jednou do hodiny či dvou.
> Sluneční paprsky nepronikají přes sklo a mraky Není pravda, že vás sklo nebo mraky ochrání před UV zářením. Slunce skrze ně proniká jednoduše, často aniž byste si to sami uvědomili. Proto existuje například tzv. driver’ s tan neboli řidičské opálení, což je anglický termín pro situaci, kdy mají řidiči po delších jízdách autem často spálené hřbety rukou a předloktí, případně oblast od stehen ke kolenům.
> Pokud se chceme opálit, neměli bychom používat ochranné krémy To rozhodně není pravda. Žádný krém vás neochrání na 100 %. I když používáte krém s faktorem 50, sluneční paprsky na vaši kůži pronikají, krém pouze limituje jejich počet. Chcete-li získat zdravé opálení, je potřeba zejména vyhýbat se spálení. Vhodný denní čas pro zdravé opalování je ráno zhruba do 10 či 11 hodin a pak odpoledne po páté hodině, vždy s vhodnými ochrannými prostředky.
> Solárium je zdravější než opalování v přírodě, protože ho můžeme regulovat Není pravda. Velké množství dermatologů, ne-li dokonce všichni, solárium poměrně ostře odsuzují, protože vystavuje pokožku zbytečné zátěži. Výrazně ji dehydratuje, tedy vysouší, a urychluje její stárnutí. Vrásky a svraštělá pokožka se tak mají tendenci u nadšených uživatelů solárií objevovat mnohem dříve, než u lidí, kteří v soláriu nikdy nebyli a opalují se jen přirozeně.
Co může způsobit melanom?
„ Rizikovými faktory pro rozvoj melanomu jsou zejména genetické dispozice, hormony, oslabený imunitní systém, historie melanomu v rodině nebo melanom již dříve prodělaný. Nejzávažnějším faktorem je pak samozřejmě slunce, které stimuluje tělo k produkci melaninu, kožního barviva, které pokožku chrání před UV zářením. Každým spálením pokožky se tak zvyšuje riziko vzniku melanomu, a to zvlášť v dětském věku.“ – MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky Mediestetik.
# 4 jaro / léto 2016 9