Šifra mládí 4 / Youth Code 4 | Page 14

1960 90

nové možnosti / TĚLO

Šifra mládí Ortopedie

využití kyseliny hyaluronové se začalo rozšiřovat napříč medicínskými obory
procent růstových faktorů zůstává zachováno při RegenPlazmě ®
byl založen první

1780ortopedický institut

Ze všeho nejdřív je třeba vědět, že není zač se stydět – miliony lidí po celém světě dnes trpí degenerativním onemocněním kloubů( tzv. artritidou). O co se jedná? Degenerativní kloubní onemocnění vzniká kvůli úbytku chrupavčité hmoty na koncích vašich kostí, tedy uvnitř kloubů. V rané dospělosti, když je ukončen náš růst, je tato hmota pevná, silná a gumovitá. Z mnoha důvodů taková ovšem dlouho nezůstává.
Příčin degenerativních kloubních onemocnění je mnoho, ať už jde o genetické predispozice, drobné odchylky v ose vašeho těla nebo o různé typy zranění, které mohou degenerativní kaskádu nastartovat, dokonce bez toho aniž byste si všimli. Některé příčiny, jako je genetika, vyléčit nelze, většině z nich ovšem lze předcházet nebo je úspěšně řešit, pokud už se problémy projevily. Těmi nejdůležitějšími faktory prevence i řešení jsou správná výživa, zdravý životní styl a preventivní lékařská péče.
Problém stačí „ odjíst“
Možná byste byli překvapeni, kolika zdravotním problémům lze předejít nebo se úplně vyhnout díky vyrovnaným stravovacím návykům. Správné složení stravy vám může pomoci s kompletní detoxikací těla, ale také s urychlením regenerace a rekonvalescence po nejrůznějších zákrocích. Složení stravy má obrovský dopad i na stav vaší pleti a na celkový stav organismu. Kromě mnoha jiných věcí vám dovede výrazně pomoci také s problémy pohybového aparátu. Věděli jste například, že způsobit artritidu může i nedostatek vitaminu D?
Množství jídla, které denně konzumujete, může také dost výrazně ovlivnit pravděpodobnost nebo podobu vašich problémů s pohybem, protože s každým půl kilem váhy, které naberete, nakládáte na vaše kolena dvě kila tlaku. Málokoho proto asi překvapí, že lidé s nadváhou trpí mnoha typy ortopedických problémů častěji než lidé s váhou normální.
Pohyb je život. Jít kupředu znamená vyvíjet se a rozvíjet. Pokud nepostupujeme kupředu, stagnujeme a náš život pozbývá smysl i důvod. Úplně to samé platí také pro fyzický pohyb našeho těla. Jen si uvědomme, jak je život najednou složitý, když se nemůžeme hýbat. A co když pohyb bolí? Můžete tvrdit, že kdyby se to někdy stalo vám, okamžitě byste vyhledali lékaře, aby vám od bolesti pomohl. Bohužel ovšem existuje mnoho lidí, kteří raději skrývají, že je něco špatně, než aby s tím něco dělali. Bolest navíc nebývá prvním indikátorem problému, je až dalším stádiem, které by se bylo nikdy nevyskytlo, kdyby člověk okamžitě jednal. Jak poznáte, že máte ortopedický problém a co s tím můžete dělat? Dáme vám několik rad.
Když se objeví problém
Pokud se už problém vyskytl, změna životního stylu už možná nebude stačit k tomu, aby zmírnila vaši bolest nebo problém zcela vyřešila. Spíše budete muset v této fázi vyhledat specialistu. Co můžete čekat, se tak úplně nedozvíte, dokud nepřijdete do ordinace, protože univerzální řešení pro všechny neexistuje. Ošetření i lékařská doporučení se výrazně liší v závislosti na věku, množství pohybu ve vašem životě, vašem zdravotním stavu či na síle vaší bolesti. Existuje nicméně několik možností, které by se vás mohly týkat, a to od konzumace různých doplňků stravy a vitaminů ke zvýšení vašich šancí na odvrácení problému až po aplikaci účinných látek přímo do postižených oblastí, s čímž je tradičně spojena výrazná úleva.
V ortopedické praxi se nejčastěji využívá dvou typů účinných látek – kortizon( steroid) a kyselina hyaluronová. Aplikace kortizonu jakožto silné protizánětlivé látky většinou přináší pacientovi výraznou úlevu od bolesti až na několik měsíců( toto ošetření nicméně musíte nejprve prokonzultovat s vaším praktickým lékařem, protože kortizon zvyšuje krevní tlak a mohl by se dostat do konfliktu s ostatními vámi užívanými léky). Aplikace kyseliny hyaluronové je mezi pacienty často oblíbenější, protože nijak výrazně neovlivňuje organismus. Tato kyselina je běžně přítomná v lidském těle a její hlavní funkcí je vázat na sebe vodu a stimulovat růst kolagenových vláken. Aplikace kyseliny hyaluronové dokáže zmírnit vaši bolest na čtyři až osm měsíců.
Buďte sami sobě lékařem
Víte, že se spoustou problémů pohybového aparátu si tělo fakticky dovede pomoci samo? Unikátní švýcarská DNA terapie RegenPlazma ® využívá obrovského potenciálu naší vlastní plazmy opravovat a regenerovat buňky tak jako nic jiného – dokáže unaveným buňkám nařídit obnovu a spravit ty poškozené. Vše, co je k tomu potřeba, je odstředit ji z krve a aplikovat v místě potřeby. „ V moderní ortopedické praxi se ošetření plazmou PRP( plazma bohatá na trombocyty) používá nejen k léčbě poúrazových stavů a chronických šlachových či vazivových úponových bolestí,
ale je skvělé také k léčbě degenerativních kloubních onemocnění, tedy tzv. artrózy, a to především u nosných kloubů,“ říká MUDr. Filip Svatoš, ortoped kliniky estetické medicíny Mediestetik. „ K výraznému zlepšení či k úplnému vymizení potíží dochází při terapii RegenPlazmou ® zhruba u 70 % pacientů, což je výborný výsledek.“
Přední ortopedičtí specialisté navíc představili zcela nový přístup k léčbě úrazů či zánětů šlach( např. zánětu Achillovy šlachy), artrózy i tzv. tenisového nebo golfového lokte v podobě kombinace výše zmíněného. „ Z nových klinických studií vyplývá, že výsledný efekt plazmy PRP je u degenerativních kloubních onemocnění výrazně umocňován současným podáním kyseliny hyaluronové,“ podotýká MUDr. Svatoš. Metoda, která oba tyto aspekty kombinuje, se nazývá Regen- Matrix ® a byla vyvinuta ve Švýcarsku.
„ V případě ošetření vlastní plazmou PRP nebo plazmou obohacenou kyselinou hyaluronovou v případě ošetření RegenMatrix ® mohou pacienti očekávat výrazné zmírnění bolesti, ztuhlosti i citelné zlepšení hybnosti pohybového aparátu,“ vysvětluje ortoped kliniky Mediestetik. „ Aplikace PRP rovněž signifikantně urychluje a zkracuje proces uzdravení akutních, chronických i degenerativních onemocnění pohybového aparátu.“
MUDR. Filip Svatoš ortoped kliniky mediestetik
14 # 4 jaro / léto 2016