5
Uvodna beseda
V letu 2021 , ko je Slovenija nosila naziv Evropske gastronomske regije , smo v Tehniškem muzeju Slovenije namenili tej tematiki celoletni projekt Tehnika v gospodinjstvu . V sodelovanju z Uradom RS za intelektualno lastnino in nacionalnimi muzeji smo na Jakopičevem sprehajališču v Ljubljani pripravili razstavo Ustvarjalnost je super hrana , razstavo ob 50-letnici BSH Nazarje je podjetje s pomočjo naših strokovnih sodelavcev pripravilo v muzeju v Bistri , razstava Odločuj in E-cikliraj je nastala v sodelovanju s podjetjem ZEOS , ki se ukvarja z reciklažo elektronskih in električnih naprav . Lastno občasno razstavo , ki je v Bistri na ogled do konca leta 2022 , pa smo poimenovali Človek in hrana v začaranem krogu . orišeta zgodovinski in tehnološki razvoj pridelave , predelave in uživanja hrane .
Razvoj in inovacije pa so žal človeštvo tudi na tem področju zaznamovali s škodljivim vplivom na okolje . V današnjem času se moramo zavestno in odgovorno ustaviti še pri enem , zelo pomembnem vidiku – pravilnem ravnanju z odpadki , njihovem zbiranju , sortiranju in recikliranju . V sodelovanju z ZEOS-om na primer prikazujemo ustroj aparatov , ki nam je sicer s prostim očesom neviden , in sestavne dele , ki predstavljajo nevarne odpadke . Pomembno poslanstvo muzeja je namreč tudi ozaveščanje o temah , povezanih s predmeti , ki jih muzej hrani , ohranja in predstavlja .
V Štajerskem deželnem arhivu so našli jedilnike iz Žičke kartuzije iz let 1737 in 1738 . Ker so bile navade redov podobne – redoljubni so bili tudi pri prehranjevanju –, lahko sklepamo , da so se na jedilniku kartuzijanov iz Bistre znašle sladkovodne ribe iz bližnjega potoka oziroma ribnika , zelenjavna priloga in tudi kaj testenega za praznike . Kaj nam to pove ? Da so v tistih časih ljudje živeli v simbiozi z naravnim okoljem , iz katerega so črpali živila .
Človek si je vedno pomagal z iznajdljivostjo , da je pridelal več , bolje in okusneje . Snovalke naše razstave so zbrale veliko zanimivih muzejskih predmetov , povezanih s prehranskim ciklusom . Z njimi želimo pokazati , kako sta se pridelava in predelava hrane spreminjali – zlasti v povezavi s spreminjanjem načina življenja . Setev , pobiranje pridelkov , merjenje , shranjevanje , predelava , embaliranje , vse to je doživljalo spremembe . Razstava in pričujoči katalog zelo ilustrativno
Hranimo se odgovorno in hranimo tisto , kar ohranja našo identiteto in nam nudi prostor izpraševanja o tem , kako bomo ohranili naravo in ( naravno ) okolje . Dialog , partnerstvo in javna participacija so pogoji za ohranjanje kulturne dediščine in to lahko rečemo tudi za zdrav prehranski krog .
Sama postavitev razstave je primer ozaveščevalne dejavnosti , saj smo večino uporabljenih materialov reciklirali in s tem privarčevali energijo , delovne ure in denar . Kaj vse lahko privarčujemo , če se vrtimo v pravem krogu !
Vabimo vas k ogledu razstave in razmisleku o teh tako pomembnih temah .
Dr . Barbara Juršič Direktorica Tehniškega muzeja Slovenije