T. Ü. KÖR POLGÁRI TÁRSULÁS
szellemi és anyagi bevétele.
Nevezett emlékmű elhelyezésére a Révkomáromi Református Keresztyén Egyházközséghez tartozó telken került sor, ahol mindenki számára látható, s mégis zárt. Elgondolásunk abból a szándékból adódott, miszerint jelképesen, mintegy Isten kezébe kívánjuk tenni, színe elé szeretnénk vinni ezt a terhünket. Az emlékművet zárt magántelken felállítani abból a kényszerű megfontolásból terveztük, hogy a Szlovák Nemzeti Párt kormányzati szerepevállalása óta felerősödött magyarellenesség miatt ne legyen kitéve az esetleges rongálás, meggyalázás lehetőségének. A veszély pusztán amiatt indokolt, mert magyar szervezet állíttatta az emlékművet.
2010-ben 3 rendezvény szolgálta ezen trianoni emlékműre való készülődésünket: február 27-én a Duna Mente Múzeum dísztermében Dörner György – „ Optimistán bele a reménytelenségbe” c. önálló előadói estjének, az április 16-án a Révkomáromi református templomban tartott Hűvösvölgyi Ildikó – „ Csendes csodák” c. Reményik Sándor-estjének, és a május 8-án Révkomáromi református templomban megtartott Nemcsák Károly – Tolcsvay Béla: „ Szép szerelmem, Magyarország” c. összeállításának
Az emlékmű felavatására 2010. június 4-én kerül sor mintegy 2.500 fő jelenlétében. Minden évben megemlékezést tartunk ezen a napon és helyen, kivétel nélkül istentisztelettel kezdve. Meghívásunkra beszédet mondott itt többek között Raffay Ernő történész, Popély Gyula történész, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Németh Zsolt külügyi államtitkár. Az elmúlt 2 évben az Endresz Csoporttal együttműködve szerveztük meg előbb a 95 év – 95 fáklya, majd a 96 év – 96 fáklya néven megtartott megemlékezést és fáklyás átvonulást Észak-Komáromból Dél-Komáromba, melyet az idén is folytatunk.
A Szlovák Műemlékvédelmi Hivatal által eredetileg kiadott engedélyt még 2010 májusának végén, amikor már – a korábban kiadott engedély birtokában az emlékmű elhelyezése megtörtént – mondvacsinált okokkal visszavonatták, így az hivatalosan azóta is engedély nélkül áll. Az elmúlt 7 évben 3 pert is indítottunk, és nyertünk meg a Műemlékvédelmi Hivatal ellen. A második esetben a bíróság a Műemlékvédelmi Hivatal minden korábbi határozatát hatályon kívül helyezte, ám az ítélet nem kötelezte őket az engedély kiadására, ezért indítottuk el a 3. pert 2015-ben. Nekünk meg kell haladnunk Trianont, ami azt jelenti, hogy nem kikerülni, nem átlépni rajta, hanem jól megemészteni, legyűrni, s aztán továbbmenni.
Feszty Zsolt, elnök Te Ügyed Kör Polgári Társulás
39