TOLMA BARANTA
A Tolma Baranta, hagyományélő harcosok komáromi csapata
A barantával, vagyis a hagyományos magyar harcművészettel jómagam egy komáromi bemutató alkalmával találkoztam először 2008-ban. Itt ismertem meg személyesen a magyarországi baranta megalapítóját, Vukics Ferenc honvéd őrnagyot, és Kopecsni Gábort, a felvidéki barantások vezetőjét. A bemutató nagyon tetszett, itt végre úgy láttam viszont nemzetem hadi tudományát, ahogy azt az iskolában tanítani kellene manapság. A bemutató után kettejük közül Gáborral sikerült beszélgetnem, aki elmondta: Dunaszerdahelyen már van baranta. Felvettem a helyi csapat alakításának kérdését, amelyet örömmel fogadott, csak a szükséges jelentkezőtől tett függővé. Néhány hét alatt összegyűltünk, és kérésünkre az év vége felé Kopecsni Gábor elkezdte az edzéseinket heti egy alkalommal az észak-komáromi Selye János magyar Gimnáziumban, majd a jó idő beálltával a szabadban. A következő évben nevet választottunk magunknak.
sohasem késő! A lényeg a szándék! Lehetőséged van edzőtáborozásra, versenyekre, bemutatózásra, egyéb szereplésre, sokoldalú fejlődésre! Komárom város megalapítójának sajnos még az emléke sem él a komáromi lakosokban, pedig sokat köszönhetünk ennek a Tolma nevű, kun vitéznek. Vannak a városban utcák, terek, szobrok Komárom méltán híres személyiségeiről, de a városalapítóról jelenlegi tudomásunk szerint a nevét tiszteletből viselő baranta csapaton kívül nincsen semmi. Ezért a Tolma Baranta Sport és Kulturális Klub a város vezetését és lakosságát megszólítva összefogást és támogatást kezdeményez a Komáromot megalapító Tolma vezért ábrázoló szobor felállításáért egy jól látható helyen, megtisztelő méretben, méltó módon megemlékezve róla, mint történelmi személyről.
Herczeg István, Tolma Baranta csapatvezető elérhetőség: tolmabaranta @ gmail. com
Anonymus Gesta Hungarorum krónikái ezt írják Komáromról: " Árpád fejedelem egész Pannónia meghódítása után hűséges szolgálataiért nagy földet adott Ketel kun vezérnek a Duna mellett, ott ahol a Vág folyó beletorkollik. Itt utóbb Ketel fia Alaptolma várat épített és azt Komáromnak nevezték. Ennek a várnak szolgálatára odaadta mind a magával hozott, mind a fejedelemtől nyert népének kétharmadát. Hosszú idő múltán ugyancsak ezen a helyen temették el pogány módra magát Ketelt, meg a fiát, Tolmát.". Így szól hát az írás a régi időkből. Innét választottuk annak az embernek a nevét, aki itt letelepült kun vitézként már rég el lett feledve, pedig mi, az itt élők sokat köszönhetünk neki.
Városunk megalapítója iránti tiszteletünk jeléül vettük fel a Tolma baranta csapat nevet, amit 2010-ben hivatalosan bejegyeztettünk sport és kulturális klubként. A csapat működésének célja a baranta hagyományos magyar harcművészeten keresztül a saját nemzeti önazonosság tudat megismerése, megtartása, és tovább vitele. Minden évben jó néhány rendezvényen részt veszünk a kettészakított Komáromon túl más városokban, falvakban, idehaza és a határon túl.
Az edzéseken íjászattal, botforgatással, szablyavívással, karikás ostorozással, hajító fegyverekkel és különböző népi játékokkal, valamint képesség fejlesztő gyakorlatokkal foglalkozunk. A fiatalokat 8-10 éves kortól várjuk, fiúkat és lányokat is, de van egy 63 éves fiatalunk, elkezdeni tehát
36