Az 1848 / 49-es Forradalom és Szabadságharc Hagyományőrző Közhasznú Egyesület
1848 / 49-ES FORRADALOM ÉS SZABADSÁGHARC HAGYOMÁNYŐRZŐ EGYESÜLET
Az 1848 / 49-es Forradalom és Szabadságharc Hagyományőrző Közhasznú Egyesület
10 éve egyesületként a 48-as honvéd szellemiség nyomában
Az 1848 / 49-es Forradalom és Szabadságharc Hagyományőrző Közhasznú Egyesület 10 alapító taggal 2007-ben alakult. Az idei évben ünnepeljük megalakulásunk 10. évfordulóját, jelenleg 14 tagunk van.
Hogy miért és mi célból alakult egyesületünk? A válasz nagyon egyszerű: Komárom ezer szállal kötődik a 48-as forradalom és szabadságharc eseményeihez, hacsak az erődrendszert vesszük figyelembe, ahol a szabadságharc jelentős csatái zajlottak. Fő székhelyünk a Monostori erőd, amelynek adottságai lehetővé teszik számunkra, hogy rendezvényeink java része itt zajlik.
Célunk tovább erősíteni a 48-as hagyományokat, megismertetni a felnövő nemzedékkel, de szerencsére a felnőttek körében is óriási az érdeklődés a kor hagyományos fegyvereinek és eszközeinek, az adott kor életeseményeinek megismerésére. Egyre bővülő fegyvereink, eszközeink és ruháink minden évben magasabb színvonalon lehetővé teszik mindezt.
A Puska mustra, a Jó ebédhez szól az ágyú állandó, monostori erődbeli programjaink mellett 28 tervezett rendezvényünk van. A Kápolnai csata, a március 15-i Kokárda Fesztivál, vagy a négy nagy komáromi csata méltó megünneplésén túl, az immár hagyományos Tüzér kiképző tábor megszervezése, a KOMÁROMI VÁR megadá-sának emléknapja, az ARADI vértanúkra való interaktív megemlékezés, Szent Borbála – a tüzérek védőszentje- ünnepsége, illetve a nagy sikerű Ó év búcsúztató tartozik ezek közé.
Más hagyományőrző egyesületekkel nagyon jó kapcsolatokat ápolunk, szakmailag segítjük egymást, részt veszünk közös rendezvényeken. Helyi szintű kapcsolataink közül az Endresz Csoport HON-NAPON való részvétel, és a közös koszorúzások, az Élettér Egyesülettel a közös programok stratégiai fontosságúak, de kiemelt helyet foglal el partnerségünkben a tatai 25. Klapka György Lövészdandárral a múlt és a jelen tüzérei által közösen eltöltött Szent Borbála nap. Aktuálisan következő rendezvényeinkről az egyesület Facebook oldalán folyamatosan tájékoztatjuk követőinket.
Nagy Péter hő. alezredes, Egyesületi Elnök
Kiemelt feladatunknak tartjuk továbbá a helyi és országos 48-as emlékek felkutatását, mint amilyen például a komáromi 48-as hős Neuwirth János élettörténetének felkutatása volt. Hagyománnyá tettük ezek nyomán minden év szeptember 27-én sírhelyének megkoszorúzását, emlékének ápolását. Távlati terveinkben tovább szeretnénk gyarapítani eszközeik gyűjteményét, tovább bővítenénk a határon átnyúló 48-as emlékhelyek felkutatását a jelenlegi Dés, illetve Érsemlyén mellett.
10