Årsberetning/CSR 2021 | Page 34

Kromann Reumert intensiverer sit internationale fokus

Vi har haft kontor i London i mere end 30 år . Det internationale arbejde ind og ud af Danmark fylder stadig mere i Kromann Reumert . I 2021 valgte vi derfor at udvide London-kontoret til at dække flere juridiske specialer og flere medarbejdere , så vi også i fremtiden kan bistå vores klienter på komplekse sager .
" Vi oplever en markant vækst på grænseoverskridende transaktioner og sager – både inbound og outbound – og mange af disse opgaver har uændret afsæt i London . Ved at have flere specialer fast repræsenteret i London imødekommer vi den generelt øgede specialisering på advokatydelser ".
Sådan sagde partner Teis Gullitz-Wormslev i september , da vi udvidede vores London-kontor til at dække flere af vores juridiske specialer . Teis skal sammen med partnerne Jakob Hans Johansen , Christian Lundgren , Thomas Kaas og Claus Juel Hansen – med base i både London og København – lede kontoret i fællesskab . Udvidelsen skal yderligere styrke aktiviteterne i London , det lokale netværk og det faste team på fem advokater på London-kontoret .
Solid international erfaring De fem partnere kommer med forskellige kompetencer og specialer , men har alle en solid international historik og mange års erfaring med internationale sager til fælles . I 2021 har vi blandt andet bistået FLSmidth i opkøbet af Thyssenkrupps mineforretning ( læs mere på side 21 ) og Novo Holdings ' køb af BBI Diagnostics ( læs mere på side 22 ). Også inden for sagsområder som finansiering , restrukturering og tvister fylder Outbound Legal mere .
Teis Gullitz-Wormslev Mob . + 45 61 20 35 36 two @ kromannreumert . com
Jakob Hans Johansen Mob . + 45 61 61 30 32 jaj @ kromannreumert . com