Zdrave novičke | Page 4

Prihajajo težko pričakovani poletni dnevi, s tem pa tudi visoke temperature, ki so se že povzpele nad 30° C. Vročina v okolju ima lahko številne negativne posledice za zdravje, še posebno za občutljivejše skupine prebivalstva - starejši, otroci in bolniki. Ogroženi pa so tudi delavci, ki so pri svojem delu izpostavljeni vročini. Ko se v delovnih prostorih temperatura dvigne nad +28° C in to lahko tudi samo občasno, traja le določen čas, zlasti kot posledica povečanih zunanjih temperatur, mora delodajalec tudi v tem času zagotavljati delavcem ustrezno toplotno udobje ter v zvezi s tem sprejemati določene ukrepe. Običajno ne gre za stalno preseganje dovoljene temperature, zato se delodajalec lahko poslužuje tudi začasnih ukrepov, ki veljajo le v času prekoračenih najvišjih dovoljenih temperatur.

PREVENTIVA ZDRAVSTVENIH OKVAR ZARADI DELA V VROČEM OKOLJU

A. TEHNIČNI UKREPI: splošno prezračevanje, hlajenje in klimatizacija prostorov, kjerkoli je možno.

B. ORGANIZACIJSKI UKREPI:

• Prerazporeditev delovnega časa - delo opravljamo v jutranjih in/ali večernih urah, vzdrževalna dela načrtujemo v hladnejših mesecih

• Postopna aklimatizacija delavcev na delo v vročini

• Zmanjšanje fizičnih obremenitev: zmanjšanje intenzivnosti dela; najtežja dela opravljamo v jutranjih urah; zmanjšanje ročnega premeščanja bremen...

• Bolj pogosti in daljši odmori v hladnem in senčnem prostoru

• Nadomeščanje tekočine: delavcem je potrebno zagotoviti zadostne količine hladne pitne vode. Pogosto naj pijejo manjše količine tekočine (npr. eno skodelico na 30 min). Naj ne uživajo pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali veliko sladkorja. Te pijače povečajo odvajanje tekočine iz telesa. Ne uživamo zelo hladnih pijač, ker povzročajo želodčne krče.

• Delo v parih, zaradi možnosti medsebojne pomoči. Delavci naj bodo pozorni drug na drugega, da bodo lahko pravočasno pomagali drug drugemu, če bo to potrebno.

PRIHAJAJO VROČI DNEVI

www.pinterest.com