Temelj in osnova gorske reševalne službe je gorsko reševanje. Torej mora vsak posameznik najprej postati gorski reševalec, šele nato pridejo na vrsto posamezne specialnosti, med katere v GRS sodi tudi vodnik lavinskega psa. Tržičan Marjan Perko je bil brez dvoma eden prvih vodnikov lavinskega psa v Sloveniji in tedanji Jugoslaviji. Bil je alpinist in gorski reševalec. S psom Rigom je leta 1952 v Innsbrucku opravil izpit za vodnika lavinskega psa( ta izpit je takrat opravil tudi Dušan Škerlep s svojim psom). Svoje izkušnje in znanje je Marjan potem prenašal na nove vodnike, saj je bil prvi tovrstni tečaj v Sloveniji organiziran v marcu leta 1952 v Tamarju, kjer je Marjan kot pobudnik tečaja dejavno sodeloval. Naslednje leto, 1953 je bil organiziran tečaj za vodnike lavinskih psov pod Storžičem. Vodila sta ga Marjan Perko in Joža Čop.
Vrsto let smo tržiški gorski reševalci imeli svoje vodnike lavinskih psov, saj so plazovi in nesreče okoli Tržiča narekovali, da je to potrebno. Janez Kavar( nekoč tudi vodnik lavinskega psa) je pred desetimi leti zapisal:“ Marjanu z Rigom smo v kasnejših letih na tržiški postaji GRS sledili še Alojz Bergant s Kalo, Marjan Salberger z Lesijem, Stojan Herak z Zinom, Stanko Sova z Arasom in Kimom, Janez Kavar z Iborjem in Vili Vogelnik s Kanom in Asom. Mnoga leta so kot vodniki lavinskih psov na tržiški postaji sodelovali tudi policisti. Prvi je bil policist Anton Majcen, za njim Alojz Merčun z Atlasom in nato policist Matjaž Kos z Baskom.’’ Janez tudi navaja, da se je Matjaž postaji kasneje pridružil tudi kot gorski reševalec. S tržiško postajo GRS pri reševanjih v snežnih plazovih sodeluje tudi kinolog Miran Tišler s psičko Živo in psom Mikijem( 70 let gorske reševalne službe v Tržiču: Lavinci, Janez Kavar( str. 57).
Hrnčič ter pridruženi član Miran Tišler, ki z nami sodeluje že od leta 1999. Z usposabljanjem za delo vodnika lavinskega psa pa je v letu 2016 pričel tudi predsednik Društva GRS Tržič Blaž Belhar s psom Kjujem.
Naša vodnika lavinskih psov Duško in Miran sta aktivna tudi kot vodnika reševalnega psa v okviru Kinološke zveze Slovenije, včasih pri tem delu pomaga tudi Matjaž, medtem ko je Blaž zaenkrat dejaven le za plazove. Od 2010 se tudi v GRS opravljajo letne preizkušnje vodnikov in psov za iskanje pogrešanih oseb, saj GRS zelo dejavno sodeluje tudi pri tem. Pri iskanju v gorskem svetu pa ima GRS še posebej pomembno vlogo.
Vsako usposabljanje s psom je potrebno nenehno nadgrajevati in potrjevati usposobljenost, tako vodnika kot tudi psa. Med strokovnjake na tem področju sodi tudi Miran Tišler, ki je inštruktor za usposabljanja vodnikov lavinskih in reševalnih psov. Ta status ima tako na Kinološki zvezi kot tudi v GRS.
V Društvu GRS Tržič redno skrbimo, da imamo v vseh letih nekaj vodnikov lavinskih psov, ki so hkrati usposobljeni tudi za iskanje pogrešanih oseb. Pri preventivnem delu z mladimi so naši vodniki lavinskih psov redno sodelovali s prikazi iskanja s psom.
Oznake izpitov LA, LB, LC pomenijo usposobljenost za reševanje iz plazov, druge oznake pa letne preizkušnje za iskanje pogrešanih oseb v letnih in zimskih razmerah.
V obdobju zadnjih desetih let pa v GRS Tržič kot lavinci delujejo reševalca Matjaž Kos in Duško
42
Delo vodnikov lavinskih psov v GRS Tržič