Tekmovanje ekip GRS iz prve pomoči na Virnikovi planini( foto: Janez Primožič)
področju reševalnih tehnik in nujne medicinske pomoči kažejo tudi novosti na področju orientacije in satelitske navigacije. S pomočjo modernih tehnologij, 3D kartografije in informacijske infrastrukture se uvajajo korenite spremembe na področju iskalnih akcij v gorah in reševanja zasutih v snežnih plazovih.
Imamo možnost sodelovanja na izobraževanjih za vodenje intervencij, ki je v zadnjem času zelo pomemben dejavnik pri reševalnem delu, še posebej na področju sodelovanja z drugimi službami.
Vse pogosteje se pojavlja uporaba helikopterja tudi za prevoz moštva v bližino mesta nesreče, kar nam občutno skrajša čas, ki bi ga potrebovali v primeru klasičnega reševanja. Vse te novosti nas vodijo v multidisciplinarno sodelovanje z različnimi službami za zaščito in reševanje. Tukaj mislim predvsem na službo nujne medicinske pomoči, Policijo Slovenije, Slovensko vojsko, kinologe, gasilce in potapljače.
Zaradi boljšega sodelovanja z drugimi službami smo v GRS Tržič organizirali več skupnih reševalnih vaj z drugimi službami. Na teh vajah pridobljene izkušnje so dragocene za delo in izobraževanje v naprej.
Menim, da inštruktorji GRS nismo več samo učitelji novih reševalnih tehnik, temveč vse bolj postajamo organizatorji, vodje in nadzorniki kompleksnih reševanj in izobraževanj. Vse skupaj z namenom kakovostnega in varnega reševanja v gorah.
40
Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo