Zbornik 80 let GRS Tržič | Page 119

obveščanje. Ekipa v vozilih Nissan Terrano in Navara je že na terenu in potrebuje ažurne podatke o točni lokaciji, ki bodo skrajšali iskanje in reševalce usmerili na pravo pot. Posredovane koordinate se v računalniku in telefonu preverijo v dveh najpogostejših formatih in v dveh programih, nato pa s pomočjo satelitskih slik natančno izluščimo predvideno lokacijo pogrešanih. Višina približno 1700 m, JV pobočje Begunjščice, levo, tik ob planinski poti, ki s Prevale pelje na Begunjščico. Med dostopom se uporabljajo sodobne čelne in prenosne svetilke. Podatki se tekom dogajanja še enkrat preverijo in ponovno pošljejo v živo fantom na teren. Pomoči potrebni so kmalu v dobrih rokah in varno pospremljeni v dolino.
V petdesetih letih so se pogoji za delo reševalcev močno spremenili. Medtem ko ljudje ostajamo enaki, pa živimo v drugačnem okolju, srečujemo se s širšim spektrom dogodkov in situacij, na razpolago imamo drugačno opremo ter tehnologijo in neprestano smo na kritičnih očeh javnosti. Na naši postaji so bile v tem času bistvene spremembe pri načinih obveščanja in alarmiranja. Od kurirjev preko hierarhičnega telefonskega obveščanja, pozivnikov, radijskih postaj, do SMS obveščanja in pametnih telefonov, proženih preko centra za obveščanje. Odzivni čas se je skrajšal za trikrat.
Tehnična reševalna oprema. Glavne novosti so se dogajale na področju materialov, s katerimi se je manjšala teža in podaljševala uporabnost, predvsem pri plezalni opremi, nosilih, specialni tehnični opremi. Kovinska nosila so zamenjala plastična, jeklenico za reševanje so zamenjale statične vrvi, posodobili so se elementi zavor in škripčevja, sanitetna oskrba je danes že na terenu takšna, kot je bila včasih samo v ambulanti. Večina namenske tehnične opreme je posebej razvita za potrebe reševanja oziroma dela na višini, materiali so lahki, funkcionalne izpopolnitve pa stalno olajšujejo uporabo opreme in delo na terenu. Oprema, ki potuje na akcijo za stensko reševanje, je danes za polovico lažja od tiste izpred 30 let.
Komunikacijska oprema. Od prvih okornih CB postaj za komunikacijo na kratkih razdaljah( med sidrišči) v 70-ih letih se je prehajalo na sodobnejše, a še vedno redke in okorne UKV postaje, ki so se počasi dopolnjevale s sodobnejšimi radioamaterskimi, dokler se v 90- ih letih ni prešlo na enoten in sodoben sistem ZaRe, ki omogoča neokrnjeno komunikacijo na zaščitenih kanalih na območju celotne RS. Sistem ZaRe dopolnjuje mreža javne mobilne telefonije, ki nam omogoča dodatno vključevanje zunanjih akterjev za izmenjavo informacij na terenu in njihovo preverjanje. Dostopnost GPS signala je dodaten pomemben element, ki ob uporabi podatkov o lokaciji bistveno skrajšuje lociranje pogrešanih in olajšuje izvajanje zapletenih iskalnih akcij.
Konec koncev so tudi sami reševalci zaradi povečane kompleksnosti dela in opreme primorani k stalnemu in pogostemu izobraževanju na vseh področjih: od tehnike reševanja, komunikacije in zvez, psihološke priprave, vodenja intervencij, prve pomoči..., kar jim je omogočeno tako na lokalni kot državni ravni. V prihodnosti se bo integracija človeškega dejavnika in tehnologije samo še poglabljala, predvsem v smislu pretoka podatkov v realnem času, sprejemanja optimalnih odločitev in nadaljnjega skrajševanja trajanja intervencij.
Literatura in viri:- arhiv GRS Tržič
116
Vpliv razvoja opreme, komunikacij in prevoza na reševanje