Zbiór artykułów dla organizatorów imprez fanowskich KONcepcje (2017) | Page 16

Metodyka a konwent
Metodyka a konwent
Radosław „ Rynvord ” Polański
Odwiecznym pytaniem , które zadaje sobie wiele osób zajmujących się na co dzień organizacją wszelkiego rodzaju wydarzeń , jest to , czy w pracy nad wydarzeniem oraz w pracy z zespołem stosować rozbudowaną metodę , czy też zdecydować się na spontaniczność . W przypadku dużych imprez , posiadających sztab organizatorów i realny budżet , stosowanie metody jest czymś naturalnym , jednak organizatorzy takich wydarzeń są w stanie sobie na to pozwolić . Konwenty fantastyczne ( i wszystkie mniejsze imprezy ) borykają się najczęściej z wieloma problemami , które decyzję o stosowaniu metody zarządzania projektem spychają na dalszy plan . Mogą to być zarówno braki kadrowe , niechybnie prowadzące do niedoboru czasowego w organizacji , jak i budżet zmuszający do rozwiązywania własnym organizacyjnym sumptem wielu kwestii , które zwykle podlegałyby zleceniu na zewnątrz .
Po co konwentom metodyka ?
Wydawać by się mogło , że w przypadku małych wydarzeń metodyka nie znajduje zastosowania z racji konieczności przestrzegania licznych zasad czy wygospodarowania czasu na jej pełne wdrożenie . Nic bardziej mylnego . Okazuje się bowiem , że ( nawet jeśli nieświadomie ) często wprowadzamy własny zestaw reguł i zasad oraz form pracy , który w pewnym stopniu pokrywa się z już istniejącymi propozycjami . Podział pracy w zespole czy planowanie to nic nowego dla osób organizujących wydarzenia kulturalne .
Jako praktycy – koordynatorzy wydarzeń czy zespołów zadaniowych – mamy spore doświadczenie w pracy z zespołem czy w pracy nad danym obszarem organizacji konwentu . Jeśli wydarzenie organizowane było również przez wiele lat , a nam udało się wdrożyć spójny system pracy , który był z roku na rok kultywowany , rozwijany i doskonalony – wówczas być może jako jego organizatorzy nie odnajdziemy zbyt wielu cennych porad w publikacjach dotyczących metod stosowanych w świecie komercyjnym . Nasze konwenty są zbyt małe , posiadają jeszcze zbyt krótką historię albo ich organizatorzy zmieniają się zbyt często , by wytworzyć standard pracy . Czasem jest też tak , że zwyczajnie nie przykładamy do tego
16