Sniperi - neviditeľní zabijaci
Kto to je?
Ostreľovač (sniper) je podľa definície strelec, ktorý sa špecializuje na presnú streľbu na stredné a dlhé vzdialenosti.
V 2. svetovej vojne už ostreľovačov cvičili a používali všetky bojujúce strany. Dôraz bol kladený nielen na samotnú streľbu, ale aj na systém maskovania a nepozorovaného pohybu (výcvik v maskovaní podcenila americká armáda, čo malo za následok počiatočné vysoké straty amerických sniperov po vylodení v Normandii. Najznámejšie súboje ostreľovačov sa uskutočnili počas nemecko-sovietskeho stretnutia v troskách Stalingradu.
Vojenský ostreľovač (angl. Sniper; tiež niekedy pravý ostreľovač) je vojak s kompletným špeciálnym ostrelovačským výcvikom. Pôsobí spravidla vo dvojici (výnimočne samostatne). Jeho úlohou je prieskum terénu, likvidácia vysokých nepriateľských dôstojníkov a ďalších dôležitých osôb v radoch nepriateľov a (špeciálne) likvidácia nepriateľských ostreľovačov. Zameriava sa na maskovanie a skryté pôsobenie. Spravidla nestrieľa z jedného miesta viac ako dvakrát, zvyčajne sa premiestňuje, aby nebol odhalený.
Policajný ostreľovač (angl. Marksman, tiež / policajný / presný strelec) je policajt so špeciálnym výcvikom pre presnú streľbu so zvláštnym zreteľom na likvidáciu samovražedných atentátnikov či únoscov držiacich rukojemníkov. V mnohých jazykoch a odborne terminologických systémoch sa pre neho nepoužíva pojem ostreľovač, pretože jeho výcvik nie je z vojenského hľadiska kompletný - zvyčajne nemá časť výcviku maskovania, prieskumu a prežitia v teréne, pretože vo väčšine prípadov operuje na "priateľskom území". Zato sa od neho vyžaduje väčšia presnosť, streľba na rozkaz a schopnosť zasiahnuť cieľ tak, aby došlo k okamžitej eliminácii dokonca bez rizika vzniku kŕčov, čo možno docieliť zásahom do mozočku. Naproti tomu vojenský ostreľovač nemusí byť tak presný, zranený cieľ je v mnohých prípadoch dokonca lepšie ako mŕtvy, pretože zranený je vyradený z boja a ešte zamestná zdravotnícku službu alebo spolubojovníkov nepriateľa.