We can do it! 1 | Page 8

V tujino po delovne izkušnje

Štirje tedni v vroči španski Sevilli, vetrovni Estoniji, kulturno in naravno bogati Turčiji so bili dobrodošla izkušnja

Na Šolskem centru Postojna se že nekaj let vključujemo v program Evropske unije Erasmus+, ki dijakom omogoča, da delovne in praktične izkušnje pri delodajalcih pridobivajo v tujini. Vsako leto septembra začnemo s postopkom izbire dijakov za tri- ali štiritedensko življenje v eni od evropskih držav.

Izkusiti življenje v eni od evropskih držav je priložnost

Dijaki prijave za opravljanje praktičnega usposabljanja v eni od evropskih držav oddajo septembra. Na šoli število prostih mest za t. i. mobilnost vsako leto povečamo, vendar jih je še vedno premalo za vse, ki si tega želijo. Komisija oddane vloge pregleda in točkuje v skladu z razpisom ter pripravi prednostno listo.

Priprave so pomemben del izziva

Na pripravah, ki potekajo v vnaprej predvidenih terminih od januarja dalje, dijaki pripravijo življenjepis z motivacijskim pismom, se učijo tujih jezikov, izdelajo načrt želenih ogledov kulturnih in naravnih znamenitosti ter športnih objektov, pripravijo tedenski meni, se dogovorijo o delitvi obveznosti pri vsakdanjih opravilih, raziskujejo možnosti uporabe javnega prevoza, odkrivajo njim nepoznano. In ko gre zares – gre z letalom!

Življenje v tujini

Ves čas gostovanja v tujini dijaki živijo v študentskem apartmaju ali dijaškem domu, na delo pa se vozijo z javnimi prevoznimi sredstvi. Na delovnem mestu imajo mentorja, ki jih usmerja pri opravljanju delovnih nalog. Hitro pa se lahko zaplete pri znanju tujega jezika, zato je dobra priprava zelo pomembna. Ustaljen urnik dijakom omogoča, da si v prostem času privoščijo tudi nekaj turističnih trenutkov. Štirje tedni so dovolj, da spoznajo mesto, kulturni utrip, zgodovino in turistične znamenitosti. V času festivalov imajo dijaki priložnost spoznati, kako pomembna je kulturna dediščina.

Slovenjija sreča evropske kulture

Kljub pripravam na multikulturnost dijake nemalokrat presenetijo dolžina delovnika, tempo dela, število odmorov v času delovnika, podnebje, lokalna hrana, cene in organiziranost lokalnega prevoza. Zaradi neznanja tujih jezikov lokalnega prebivalstva zna nakup živil in sestavin za pripravo obrokov postati prava umetnost.

Prijaznost domačinov in prijetna izkušnja sta ključni

Kljub presenečenjem, ki jih dijaki doživijo v tujini, vedno ostane prijetna izkušnja, ki jo nemalokrat podoživijo. Posebej se jim vtisnejo v spomin zagate, prijazni domačini in občutek zmedenosti, ki ga doživijo v prvih nekaj dneh.

7