We can do it! 1 | Page 11

10

ne govori, pa še špansko bolj malo, saj je Ripoll ponosno katalonsko mesto.

Enajst tisoč prebivalcev, ki živi v njem, ceni svoje korenine, pravijo, da v mestu obiskovalca na vsakem koraku spremlja zgodovina. Domačini so zlasti ponosni na to, da se je ravno pri njih začela revolucija, po kateri se je Katalonija znebila nadvlade Mavrov. Sprehod po mestu mimo emblematičnega samostana, enega najlepših v državi, mestne hiše ali glavnega trga temu zagotovo pritrdi. Danes mesto na novejši in starejši del ločujeta reki, ki se stekata ravno v njegovem središču. Majhno in povezano mestece, v katerem se vsi dobro poznajo, je lepo pozdravilo tudi oba Slovenca in ju toplo sprejelo. In kako bolje spoznati tisto, po čemer je Španija skorajda najbolj znana? Fiest, takšnih in drugačnih zabav, seveda tudi v Ripollu ni manjkalo, mesec dni pa je bil ravno dovolj, da bo katera od njih ostala v zares lepem spominu. Morda ravno najpomembnejša, tista ob godu svetega Eudalda, ki je zavetnik mesta. Meščani so si zanjo vzeli kar štiri proste dneve in jih ob številnih zabavah in sprevodih dobro izkoristili.

Praktično usposabljanje je bilo dobrodošla izkušnja

Zdaj, ob koncu šolskega leta, ko sta nekaj časa že doma, Matija in Tilen pravita, da bi takšno izkušnjo z veseljem še enkrat ponovila. Na samostojno življenje sta se hitro navadila, tudi težave s slabo internetno povezavo – da domači ne bi ostali brez ažurnih informacij, sta ves čas pisala tudi blog – bosta kmalu pozabila. ''V Ripollu sva se imela res lepo in sva si želela prakso še malo podaljšati. Ampak dom je samo eden in zato nezamenljiv," še povesta.

Članek je nastal v času delavnic po vrnitvi dijakov z opravljenega praktičnega usposabljanja v tujini. Pripravila sta ga dijaka programa strojni tehnik, Matija Stražišar in Tilen Podboj. Delavnico je vodila novinarka in nekdanja dijakinja Šolskega centra Postojna, Maja Hrvatin.