Vejle Boldklub - AGF 01.03.2026 | Página 5

Gundelund har ordet

Vi har ofte jævnbyrdige kampe mod AGF i Nørreskoven

Af: Thomas Gundelund, viceanfører
Vi fik vist i Farum, at vi godt kan lave mål, og at vi kunne vende en ret håbløs situation til et fortjent point. At vi kunne gøre det på 25 minutter og på en svær udebane, giver os selvfølgelig en stor tro på os selv – uagtet at vi var en mand mere på banen. Mål ændrer momentum, og i takt med at vi fik scoret, steg selvtilliden og troen på, at vi da kunne lave et mere. Og det var et godt rygstød til vores offensive profiler, at de fik vist, de kan lave mål.
Men vi må erkende, vi har givet for mange nemme mål væk her i foråret, og det er noget, vi har ekstrem fokus på til træning. Vi skal spille alle situationer færdige og altid tænke i worst case scenario. Selvfølgelig skal man stole på sine holdkammerater, men man skal alligevel tænke: Hvad nu hvis han taber duellen, hvad nu hvis der kommer en ripost osv.? Vi skal bakke hinanden op i alle situationer.
Vi har mest spillet med en tremands bagkæde, men gik med 20 minutter igen i Farum over til at spille med fire. Det er jo bare tal, og vi arbejder mere med roller. Spiller vi med tre, kan vores stoppere støde op og presse i mellemrummet, spiller vi med fire, får vi flere spillere op på den sidste tredjedel. Alle spillere føler sig godt til rette i begge systemer, og det er kun en fordel, at vi kan veksle mellem flere formationer.
Vi er svært ramt af skader i øjeblikket. Der er nok ingen speciel forklaring på det – skader vil jo opstå i løbet af en sæson, vi er blot uheldige, at de kommer på samme tid. Vi andre må så bare steppe op og løfte i flok, uanset hvor mange skader vi har. Ligeledes giver det plads til andre spillere, fx de unge. Max Jensen var fx med fra start mod FCN, og Bismark kom ind og scorede sit første og samtidig udlignende mål.
De unge er måske ikke mentalt så hårdt ramt som os andre, der har tabt meget, så de kan komme med et frisk og optimistisk pust.
Vi står i den samme situation som i de sidste to sæsoner. Det kan ikke betale sig at sidde og studere tabellen og håbe på de rigtige resultater i de andre kampe – vi må selv sætte noget sammen og så vinde de rigtige kampe. Det gjorde vi jo lige præcis ikke mod Fredericia og Randers, men der kommer jo nye chancer mod de foranliggende hold i kvalifikationsspillet. Der er stadig 33 point at spille om. Det drejer sig om at tro på, at vi kan vinde og lave Vejle Stadion om til et fort- så er alt muligt. Vi har som eneste hold i 3F Superliga ikke formået at vinde på udebane. Det er ikke pga. manglende støtte, for vi har vores fans med, som også bakker flot op uden for Nørreskoven, så det er svært at forklare. Det går dog den rigtige vej, og vi har trods alt kun haft Claus Nørgaard som træner i et par måneder, og ting tager tid. Men spillerne forstår i stigende grad deres roller, så vi skal nok få det vendt og få momentum over på vores side.
Nu står vi over for topholdet AGF. Det er et hold fuldt af selvtillid, som er utroligt dygtigt til at gøre det, de er gode til. De har pt. følelsen af, at de næsten ikke kan fejle, og det ser vi fx på de forrygende flotte mål, de lavede mod Viborg. Når man har selvtillid, tør man forsøge sig med afslutninger, man ellers næppe ville turde. Det skal vi forsøge at lukke ned for og spille vores egen chance. Vi har ofte gode og jævnbyrdige kampe mod AGF på vores bane, og med et næsten fyldt stadion giver det os ekstra energi. Enhver kamp har sit eget liv, og vi skal søge at bringe opgøret over på vores præmisser.
God kamp!
5