W każdym z tych przypadków oszacowanie wartości poniesionej szkody może być trudne , dlatego zaleca się ,
by poszkodowani skorzystali z porady prawnej w kancelarii radcowskiej , co pozwoli znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu . Niejednokrotnie dobrze jest zdać się na pomoc radcy prawnego w całym procesie postępowania o wypłatę odszkodowania od rowerzysty – od zebrania dokumentów , przez wycenę szkody , aż po rozprawy sądowe , jeśli do nich dojdzie .
Jeżeli natomiast wina rowerzysty nie pozostawia wątpliwości , a wycena szkody jest w danej sprawie łatwa i poszkodowany czuje , że poradzi sobie sam , wystarczy złożyć do sądu wspomniany wcześniej pozew wraz z kompletem dokumentów . Gdy roszczenie określone w pozwie jest zasadne , a okoliczności wypadku nie budzą wątpliwości , sąd rozpoznaje sprawę bez konieczności udziału stron w rozprawach i wydaje nakaz zapłaty . Na jego podstawie sprawca ma 2 tygodnie na zapłatę odszkodowania . Może jednak wnieść sprzeciw wobec postanowienia sądu – jeśli jest on prawidłowy , nakaz zapłaty traci moc , sąd zaś kieruje sprawę do postępowania zwyczajnego i wyznacza termin pierwszej rozprawy .
Czy kierowca ma polisę AC ?
Dochodzenie naprawienia szkody z majątku własnego rowerzysty może być niełatwe i czasochłonne . W dobrej sytuacji są tutaj kierowcy posiadający ubezpieczenie AC , z którego mogą otrzymać zwrot kosztów naprawy pojazdu . Ubezpieczyciel zwraca kierowcy pieniądze przeznaczone na naprawę auta , a następnie dochodzi ich od sprawcy , czyli rowerzysty ( jeżeli poszkodowany zna jego dane ), co chroni kierowcę przed utratą zniżek ubezpieczeniowych i pozwala stosunkowo szybko przywrócić samochód do stanu używalności .
Gdy wina za wypadek jest niejednoznaczna
Jeżeli poszkodowany kierowca samochodu jest współwinny wypadkowi i przyczynił się do powstania lub powiększenia szkody , to obowiązek jej naprawienia przez rowerzystę ulega odpowiedniemu zmniejszeniu o tzw . stopień przyczynienia się kierowcy .
Odszkodowania od rowerzystów , z uwagi na nietypowość takich spraw , najlepiej dochodzić przy wsparciu radcy prawnego . Niekiedy droga polubowna nie zdaje egzaminu , dlatego konieczne mogą być konsultacja ze specjalistą i skierowanie sprawy na drogę sądową .
Rowerzyści nie mają obowiązku wykupywania polisy OC . Za szkody powstałe w wyniku kolizji – z pieszym lub pojazdem – odpowiadają swoim majątkiem .
Warto mieć na uwadze , że polisa autocasco chroni wyłącznie samochód i można z niej pokryć tylko takie szkody , jak uszkodzenie czy kradzież pojazdu .
21