O D S Z K O D O W A N I E D L A K I E R O W C Y
W 2015 r . rowerzyści byli sprawcami 1,5 % kolizji i 5 % wypadków . Statystycznie to niewiele – nie da się ukryć , że większe zagrożenie na drodze nadal stanowią kierowcy pojazdów mechanicznych . Jednak i oni mogą wskutek wypadku ponieść szkody materialne lub stracić zdrowie , a nawet życie .
Najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów wynika z nieostrożności i nieprzestrzegania przepisów drogowych , zarówno po stronie użytkownika roweru , jak i kierowcy samochodu . W zdarzeniach drogowych z udziałem rowerów – mniejszych , lżejszych i rozwijających niższą prędkość niż auta – najbardziej poszkodowani są zwykle cykliści . Ale nie ma reguły , bo straty mogą dotknąć również kierowcę , który próbując nie dopuścić do tragedii i wyminąć rowerzystę , może nagle stracić panowanie nad samochodem , zderzyć się z pojazdem jadącym z naprzeciwka , uderzyć w drzewo czy dachować .
Co należy zrobić tuż po wypadku ?
Trudno zachować zimną krew , gdy doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego . Do późniejszego dochodzenia roszczeń niezbędna będzie jednak znajomość danych osobowych i teleadresowych sprawcy – koniecznie trzeba więc o nie poprosić . Podstawą dochodzenia odszkodowania będzie także oświadczenie sprawcy wypadku potwierdzające okoliczności powstania szkody ( mogą przydać się też zeznania świadków ) i , w zależności od charakteru zdarzenia , mandat nałożony przez policję lub wyrok .
Zobacz koniecznie : Szczegółowy poradnik poszkodowanego dla osób ubiegających się o odszkodowanie , zadośćuczynienie , rentę [ goo . gl / v5i3zK ].
18