9
1 . Культурні аспекти
1 . Культурні аспекти
Мета . Проаналізувати інтерпретацію розладів , отриманих у результаті травми , та їх симптомів у різних частинах світу . Деякі культурні чинники , які слід враховувати при роботі з уцілілими .
У психологічному сенсі люди реагують на небезпеку і шок більш-менш однаково всюди , незалежно від їхньої культури . Якщо людина пережила пограбування у Франції , була захоплена війною в Конго або розорена в результаті цунамі в Таїланді , фізичні реакції на основі людської фізіології та пов ’ язаних з нею рефлексів будуть схожі . Проте під впливом культури способи прояву та інтерпретації людської поведінки можуть істотно різнитися .
Культура дозволяє людям спільно створювати громади . Завдяки культурі ми передаємо ідеї , цінності та спосіб життя , а також всі знання і вміння , необхідні громаді для виживання і процвітання впродовж століть .
Коли ми зустрічаємо тих , хто пережив травму , проявлені тілесні реакції можуть бути спільними для більшості осіб , які зазнали травмуючих подій ; і в той же час уцілілі люди можуть усвідомити та висловити ці реакції різними способами . Як хелпери ми повинні розуміти ці культурні інтерпретації та розбиратися в них , але при цьому спиратися на власні переконання , оскільки , природно , теж маємо певні культурні цінності й особливості .
У міжнародному діагностичному керівництві DSM-IV йдеться про так звані культуральноспецифічні синдроми ( КСС ). Ми можемо знайти багато синдромів у специфічних товариствах і культурних зонах . Підкреслюється , що в різних суспільствах і культурах існують різні способи інтерпретації подібних форм травмуючих подій і реагування на них . В діагностичному керівництві APA 2002 описані п ’ ять елементів культуральної оцінки : культурна ідентичність індивіда ; культурні пояснення хвороби індивіда ; вплив психосоціального оточення пацієнта і функціонування в ньому ; елементи культури в професійних звязках пацієнта ; використання культурального оцінювання для визначення діагнозу та догляду .
Для досягнення нашої мети важливо пам ’ ятати , що люди можуть судити про психічне захворювання з точки зору моралі . Вони можуть вважати , що хвороба - це результат слабохарактерності , і не визнавати , що до неї могла призвести травма . Недуга може асоціюватися з соромом , що призводить до ізоляції .
Таким чином , до людей , які пережили важкі травми , важливо застосовувати індивідуальний підхід , оскільки різне культурне походження може вимагати різних підходів . Водночас не слід робити поспішних висновків на основі знань про певну культуру . Навпаки , необхідно бути відкритими та чуйними до смислового змісту і цінностей .
Цей посібник призначений для використання в різних куточках світу , тому важливо пам ’ ятати , що аспекти культури різняться , і що культурні відмінності можуть вплинути на реакції та поведінку постраждалих , а також на їх соціальне середовище . У той же час варто підкреслити , що багато фізичних і психологічних реакцій на небезпеку та загрозу є загальними для всіх людей .
ЧАСТИНА I : ВІДПРАВНІ ТОЧКИ