¨TRUST magazin 2/2016 TRUST magazin | Page 8

Trust echo

Trust echo

Text Zdeněk Pečený , Martina Peřinková foto Shutterstock , archiv akcie

Akciové trhy utěšeně rostou

Světové burzovní parkety jsou na konci léta na rozcestí . Akciové trhy se letos v létě ocitly mezi dvěma protichůdnými tlaky . Na jednu stranu je dolů táhla nejistota , která přišla po překvapivém rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii . Na druhé straně je nahoru hnaly zprávy o posilující americké ekonomice .
Nebritské trhy se z prvotního šoku po červnovém referendu rychle otřepaly a letos si zatím mohou mnout ruce investoři , kteří letos na jaře a v létě věřili akciím . Řada akciových trhů posílila od únorového dna téměř o 20 procent . Analytici se ale nemohou shodnout , co trhy čeká ve zbytku roku . Neznámých je letos až příliš .
Bude záležet na dalším vývoji cen energií , především ropy . Ceny v rozpětí 40 až 60 dolarů za barel jsou pro akciové trhy pozitivní , protože pomohou spotřebitelům ušetřit na palivu a více utratit jinde , což zase pomůže cenám akcií firem , za jejichž výrobky utrácejí . Světová banka minulý měsíc upravila své očekávání pro zbytek roku a čeká , že průměrná cena ropy dosáhne 43 dolarů . To by bylo pro akcie pozitivní .
V Evropě pak bude záležet na tom , jak rychle postoupí jednání Velké Británie a Evropské unie o uspořádání budoucích vztahů a ve Spojených státech na výsledku listopadových prezidentských voleb a také na tom , zda a kdy se tamní centrální banka odhodlá k dalšímu zvyšování úrokových sazeb . Pro akciové trhy je dobrou zprávou nezvyšování sazeb , protože úvěry jsou levnější .
Podle mnohých analytiků současná situace vytváří vhodné prostředí pro výběr konkrétních podhodnocených akcií namísto skupování celých akciových indexů . Většina akciových obchodníků věří , že růst akciových trhů bude nadále pokračovat mírným tempem , ale půjde o trnitou cestu , na které mohou přijít nečekané výkyvy cen , protože současné napětí přispívá ke zvýšené volatilitě .

43 USD

Cena zlata stoupá

Vyšší poptávka po investičním zlatě způsobila , že cena zlata v letošním roce stoupá . Během pololetí se jeho cena zvýšila asi o čtvrtinu , což je největší procentuální nárůst za posledních 35 let . A cena bude stoupat i nadále . Momentálně se ceny drží nad 1360 dolary za trojskou unci . Podle největší švýcarské banky UBS bude cena zlata koncem roku kolem 1400 dolarů za unci . Ještě vyšší nárůst očekává Credit Suisse nebo Bank of America . Podle nich se cena zlata vyšplhá koncem roku na 1500 dolarů za trojskou unci .

Světová banka očekává , že průměrná cena ropy do konce roku dosáhne 43 dolarů .

Diamanty budou vzácnější

Diamantový důl De Beers
Rostoucí dolar a větší poptávka by měly podle analytiků zajistit to , že cena diamantů opět poroste , a to o jednotky procent . V budoucnu se však očekává vyšší zhodnocení diamantů . Největší světový producent těchto drahých kamenů , jihoafrický koncern De Beers , totiž oznámil , že až do roku 2030 budou klesat globální nabídky surových diamantů v průměru až o dvě procenta každý rok . Zatímco v roce 2020 bude světová produkce diamantů na úrovni 150 milionů karátů , o deset let později bude objem nalezených karátů až o třetinu nižší . Důvodem je to , že staré doly se vyčerpávají a nová naleziště pro těžbu se neotevírají tak rychle .

Řada akciových trhů od února posílila o 20 procent

8 Trust Magazín 10 / 2016