Tid & Smycken Nr 4 /2017 Tid & Smycken Nr 4 2017 | Page 76

Från modevärlden

REDAKTÖR: Kina Andersson. kinakristina. andersson @ gmail. com Blogg: kinassmycken. blogspot. se

Anrika juvelhus och nya klockmärken

M

EDAN JAG SKREV artiklarna om generationerna Y och Z( se del 2 på annan plats ib tidningen) och deras påverkan på omvärlden, imponerades jag även av den oerhörda entreprenörsanda de bjuder på. I samma veva dök otroligt snygga bilder från Skoga Watches upp i mitt mediaflöde, ett märke jag är säker på kommer att låta tala om sig i framtiden. Grundaren, Frans Burman, har just gått ut gymnasiet. Klart man blir nyfiken.
Berätta, varför har du skapat ett klockmärke? – Min pappa är väldigt kreativ, han har alltid någonting för sig, och det har inspirerat mig till att vilja skapa och driva något eget. Sen har jag alltid haft ett intresse för klockor; jag kommer ihåg hur jag som liten alltid ville prova min morfars Omega och hur jag beundrade den. Kombinationen av att vilja driva företag och min stora passionen för klockor gör ju att ett klockföretag är perfekt för mig.
Hur tänker du kring din design? – Jag ville göra en klocka som alla kan ha och som passar vid alla tillfällen. Därför har jag valt att utesluta spejsade detaljer. Vidare valde jag en mörkgrå, nästan svart färg, till urtavlan som bidrar till ett” djup” i klockan som jag älskar, inspirerad av Sveriges djupa skogar.
Varför valde du namnet Skoga? – Jag älskar våra vackra landskap, särskilt våra djupa vackra skogar och ville ge märket en touche av Sverige. Jag vill helt enkelt väcka samma känslor som jag får när jag tänker på våra fina landskap.
Vilken är din målgrupp? – Jag har skapat klockan utifrån en design som jag anser passa alla. Kanske kan den uppfattas som att den riktar sig till män, med tanke på att det enbart är jag som är modell på Skogas Instagram-konto än så länge- men det ska jag ändra på!
Hur tänker du kring marknadsföring? – Med den stora konkurrens som finns idag inom branschen är den oerhört viktig. Eftersom mitt företag ännu inte besitter något stort kapital fokuserar jag enbart på sociala medier, framförallt Instagram.
Instagram är en otroligt bra plattform för marknadsföring, man når ut till många människor väldigt enkelt. Att sponsra instagramprofiler med en klocka som de sedan bär i sina inlägg är exempelvis ett bra sätt att nå många köpare.
Vad blir ditt nästa steg? – Företaget är fortfarande väldigt ungt och jag lägger all min energi på att etablera Skoga på marknaden. Mitt nästa steg, eller mål, är att utvidga försäljningen från enbart vår hemsida till att hitta återförsäljare. Tanken då jag startade Skoga var aldrig att skulle livnära mig på det, jag gjorde det för att jag älskar klockor och ville skapa något själv. Men nu har jag insett att det är detta jag vill syssla med. Jag vill bli entreprenör.
Var är Skoga om fem år?- Då hoppas jag att mitt företag består av en handfull anställda och att det är mitt heltidsjobb. Det vore drömmen.
Till sist: Var säljer du dina klockor? – Försäljningen sker på vår hemsida www. skogawatches. com
76 TID & SMYCKEN 4 / 17