test may 2013 | Page 14

ett citat från novellen och sedan går tillbaka för att återge orsaken till Ninnis osynlighet, vilket i novellen ursprungligen beskrivs i omvänd ordning. Genom att på så sätt använda delar av novellen för att förtydliga sitt resonemang oavsett i vilken ordning de utspelar sig i novellen visar eleven en ökad förståelse för hur man bygger ett fungerande resonemang.
De slutsatser eleverna drar om novellens budskap är logiska och går ofta lätt att koppla till elevens resonemang, men det förekommer också slutsatser som visserligen är rimliga men där det inte tydligt framgår hur eleven resonerat. I exempel nummer 6 resonerar eleven om att det är muminfamiljens godhet som gör Ninni synlig och ger ett exempel på situationer där man kan känna sig osynlig i verkligheten. Därefter skriver hon eller han Budskapet i denna berättelse tycker jag är att man ska behandla alla lika. Detta kan vara en relevant slutsats men nämns inte alls tidigare i resonemanget. Oftast är slutsatserna och resten av resonemangen mer i samklang med varandra. I exempel nummer 4 drar eleven till exempel slutsatsen att novellens budskap är att såfort man kränker någon blir den ledsen och tycker illa om sig själv, och man blir blyg och vågar inte säga vad man tänker och tycker, man känner sig värdelös helt änkelt. Men när man är snäll och får någon att skratta och sådant blir man glad och lycklig, man tycker att man duger som man är. Slutsatsen är logisk i relation till elevens tidigare resonemang och eleven ger exempel från egna erfarenheter på att slutsatsen stämmer.
Sammanfattningsvis kännetecknas de resonemang som lärarna bedömt som utvecklade och relativt väl underbyggda när det gäller aspekten tolkning av att eleverna
• tolkar och återger några delar av novellens handling mer detaljerat
• ofta försöker att översiktligt återberätta delar av novellens handling som inte är helt relevanta för resonemanget men som läsaren kan behöva för att förstå helheten
• rör sig något i texten, ger exempel på kopplingar mellan till exempel resonemangets inledning och sina slutsatser
• oftast drar logiska och rimliga slutsatser om textens tydliga budskap, och ganska tydligt kopplar slutsatserna till resten av resonemanget.
Uppbyggnad Resonemangen är logiskt uppbyggda genom att eleverna huvudsakligen håller sig till novellens kronologi. Så som beskrivits under avsnittet om variabeln tolkning lämnar eleverna enstaka gånger denna kronologi och använder i stället olika avsnitt ur novellen för att bygga upp sitt eget resonemang.
Bitvis fungerar balansen mellan övergripande beskrivningar och detaljnivå bra, sådant som inte är så centralt för resonemanget kan beskrivas mer översiktligt medan delar som för eleven är mer betydelsefulla beskrivs något mer detaljerat och fokuserat. Ibland kan det till och med vara så att eleverna är så måna om att nå fram i sitt resonemang att de upprepar samma sak flera gånger. Ett exempel på det återfinns i resonemang nummer 6 där eleven både i första och andra stycket av resonemanget kretsar kring att Ninni var blyg, rädd och osynlig och att orsaken till det var den ironiska tanten.
14 Kommentarmaterial till kuNSKApskraven i sveNSKA och sveNSKA som andraspråk