SZIG évkönyv 2019-2020, 2020-2021 | Page 35

TANTERMEN KÍVÜLI DIGITÁLIS MUNKAREND
Tantermen kívüli digitális munkarend
TANTERMEN KÍVÜLI DIGITÁLIS MUNKAREND
KILENC KIHÍVÁSOKKAL TELI HÓNAP A 2019 / 2020-AS ÉS 2020 / 2021-ES TANÉVBEN
A 2020 . márciusi iskolabezárás
„ Az emberi élet [...] szünet nélküli megcsalt remények , kijátszott fáradozások s eldűlt munkálódások rövidebb vagy hosszabb lánca . A bizatlankodás , bátortalan lét mindenütt keseríti földi pályánkat , hanem ez emberi sorsunk , melyet elszánással tűrnünk kell , s azon okbúl tűrnünk is lehet , mert annak kellemetlen súlyát felettébb könnyítnünk hatalmunkban van ...” ( Széchenyi István : Stádium )
2019 . december 31-én röppent fel először a hír Kínából egy addig ismeretlen , tüdőgyulladást okozó járvány kitöréséről , a mintegy 10 milliós Vuhan városából . A kórokozó neve SARS-CoV-2 , amelyet a mikroszkóp lencséjén kirajzolódó jellegzetes képe alapján a köznyelv csak „ koronavírus ” -ként említ .
A járvány és a miatta lezárt kínai város távoli problémának , „ más bajának ” tűnt , így mi itt , Európában továbbra is éltük megszokott életünket .
2020 . február 7-én kapta iskolánk az első hivatalos levelet ebben a tárgyban az Emberi Erőforrások Minisztériumától , amelyben Dr . Maruzsa Zoltán államtitkár a rendszeres takarítás , fertőtlenítés és higiéniai szabályok betartásának fontosságára hívta fel a figyelmet .
A hónap folyamán kezdett komolyra fordulni a helyzet , mert vészjósló hírek érkeztek közvetlen közelünkből , Észak-Olaszországból : lezárt városok , ürességtől kongó utcák , zsúfolt kórházak , sok tízezer fertőzött , rengeteg halott . Mindennapossá vált a „ karantén ” kifejezés a szókincsünkben : aki úgymond fertőzött területen járt , tizennégy napig nem mozdulhat ki otthonról .
Tantermen kívüli digitális munkarend
Március 4-én Magyarországon is megjelent a koronavírus , és bár a napi új esetek száma 4-5 fő maradt eleinte , érezhető volt a feszültség a mindennapjainkban . Ezt természetesen a média által sugárzott hírek csak tovább erősítették .
Március 9-én a Soproni Tankerületi Központ jelezte , hogy a tömeges rendezvényeinket , így a március 13-ra tervezett március 15-i megemlékezésünket sem tarthatjuk meg a megszokott formában , csak az iskolarádión keresztül . Március 11-én leállították a Határtalanul ! utazásokat , emiatt a 10 . évfolyam tervezett sepsiszentgyörgyi útja bizonytalanná vált . Szintén leállították a külföldi nyelvi táborok szervezését is . Leállt a diákolimpia , a sportversenyek , és számos tanulmányi vetélkedőt is felfüggesztettek .
Március 13-án , pénteken késő este jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök , hogy március 16 . hétfőtől tantermen kívüli digitális munkarenddel folytatódik az iskolák munkája . Aznap 6 új koronavírusos esetet regisztráltak az országban .
A bejelentést követő hétvégén lázas munka vette kezdetét . Az iskolavezetés Barta Róbert tanár úrral , a digitális pedagógiai munkaközösség vezetőjével kiegészítve kidolgozta a Soproni Széchenyi István Gimnázium gyakorlatát a távoktatásra .
16-17-18-án tanításmentes munkanap volt , mert ezt a három napot szántuk a felkészülésre .
16-án , hétfőn nevelőtestületi értekezletet tartottunk , amelyen Farkas Gábor igazgató úr ismertette a tanárokkal a SZIG távoktatásának alapköveit :
• A tanulóknak tilos intézményünk oktatási célú látogatása .
• Az oktatómunka a digitális térben zajlik , a belső levelezőrendszer ( soproniszig . hu ) vagy a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszer ( KRÉTA ) vagy a Microsoft Teams vagy a hashtag . school segítségével ( a tanár maga dönti el , hogy melyik platformot szeretné használni ).
• 30-35 perces órák megtartására készülünk .
• A tanároknak legalább heti 1 élő kontaktórát kell tartania .
17-én délelőtt Barta Róbert , Egész Tamás és Nagy Judit tartottak felkészítést a Teams , belső levelezőrendszer , illetve a KRÉTA távoktatásban történő használatáról azoknak a kollégáknak , akiknek megerősítésre , támogatásra volt szükségük .
17-én és 18-án jöhettek be a tanulók az iskolában maradt személyes tárgyaikért , március 19-én pedig megkezdődött a tantermen kívüli digitális munkarend a Soproni Széchenyi István Gimnáziumban is .
2020 szeptemberében terveztük a digitális oktatás bevezetését az iskolában , az újonnan induló „ innovatív ” osztályban ( évkönyvünk egy külön írása foglalkozik ezzel a témával ), de nem pont így , és nem pont ilyen korán . Több időt és felkészülést reméltünk , de a koronavírus merőben új helyzetet teremtett . Abban bíztunk , hogy az a 15 kolléga , aki immáron 2019 szeptembere óta gyakorolta a különböző digitális technológiák használatát , valamint a digitális pedagógiai munkaközösség további tagjai majd „ átlendítik ” az iskolát ( folya-
66
Soproni Széchenyi István Gimnázium
Soproni Széchenyi István Gimnázium
67