KVATITNÍ ZDROJ Pozorně se dívejte , odkud zprávu máte . Je vaše médium vážně věrohodné ? Nevzniklo náhodou před podezřele krátkou dobou ? Kdo pro něj píše ? A nejsou vaším jediným zdrojem třeba jen internetové diskuse ?
ODKUD SE ZPRÁVA ŠÍŘÍ ? Ne všechny zprávy čteme z původního zdroje – je tedy důležité všímat si i toho , kde vůbec zpráva vznikla . Zvlášť pokud se šíří na Facebooku .
KDO ZPRÁVU ŠÍŘÍ ? Další důležitý bod – všímejte si toho , jací lidé zprávu šíří . Pokud je mezi těmi , kdo ji sdílí , převaha fanoušků Miloše Zemana , lidí s profilovkami s přeškrtnutou mešitou nebo většina z prapodivné facebookové skupiny tvrdící , že KLDR je vlastně země snů , je něco špatně .
PARLAMENTNÍ LISTY Kapitola sama o sobě . Nečtěte je , nešiřte je , nepřidávejte jim čtenost . Jsou to zmanipulované informace , které šíří vykradači článků a lidi , kteří dělají PR jen „ těm svým “ politikům . Nejednomu mému kamarádovi se stalo , že zjistil , že PL ukradli jeho článek , změnili mu titulek a celé vyznění převrátily .
FAKT VS . NÁZOR Když čtete zprávy , dávejte si pozor na to , jestli jde o čisté informace , nebo jestli se vám náhodou nesnaží novinář podsouvat svůj názor – ve zpravodajství nemůže používat hodnotící slova , míchat do nich své myšlenky , používat podmínkové věty a tak dál . Pokud se tam něco takového ale i přesto objeví , je na vás a vašem kritickém čtení , abyste tyto části nevnímali jako objektivní informaci .
POCHYBUJTE Je zpráva vyvážená ? Je v ní prostor pro vyjádření oběma stranám ? Taky si všímejte , jak informace ve zprávě novinář podkládá fakty , citacemi a odkazy na jiné zdroje . Pokud tohle zprávě chybí , je na místě pochybovat o tom , zda zprávě opravdu můžete věřit = čas najít si stejnou zprávu u jiného zdroje a porovnat ji .
PTEJTE SE Pokud vás zajímá něco , co ve zprávě neví , ptejte se . Stojí to za to ! Slyšeli jste informaci o tom , kolik Zemana vyšla hradní párty , na které oznámil svou další kandidaturu ? Tak tu zjistil můj kamarád Matěj Prášil , středoškolák jako vy – a to jen díky právu na sdělení informace , které všichni z nás mají .
PRIMA A NOVA . Rychlé okénko do televizního zpravodajství : pokud tyto zpravodajské relace neberete jako večerní oddych po náročném dni , pusťte si raději Českou televizi . Vážně . Nova a Prima se z hlediska zpravodajství dají sledovat asi tak jako nějaká špatná komedie . Sami se nad tím zamyslete a uvědomte si , jak pracují s dramatickou hudbou , grafikou a zvířátky . Tohle není kvalitní zpravodajství .
CO TEDY ČÍST ? NA CO SE DÍVAT ? Z českých zdrojů můžu doporučit a dát ruku do ohně třeba za alternativní server Hlídací pes ( http :// hlidacipes . org /), pro ty z vás , co mají rádi data , doporučuju moc super interaktivní mapy a zajímavé grafické zpracování informací týmu datové žurnalistiky Českého rozhlasu ( https :// interaktivni . rozhlas . cz /) a vy , kteří rádi čtete anglicky a sledujete zajímavá současná témata od feminismu přes vychytávky edukačních systémů , určitě nepřehlížejte web Vox ( https :// www . vox . com /).
Kdyby vás k tomuhle tématu zajímalo cokoli dalšího nebo jste chtěli další tipy na zajímavé zdroje , určitě se mi ozvěte , ráda vám poradím ! (:
Sára Matůšová , studentka žurnalistiky na FF Upol