Vánoce trochu jinak
Zvláště teď , v předvánočním čase , si užíváme chvilky , kdy se svými blízkými posloucháme koledy , pečeme cukroví a zdobíme dům i zahradu vánočními světýlky , hvězdami , stromečky a dalšími tradičními motivy . Někdo se těší na kapra s bramborovým salátem a na všechno , co ke štědrovečerní večeři patří . Jiní na příjezd vzdálených přátel a rodinnou pohodu . V hlavní roli hrají naši nejmenší , kteří netrpělivě čekají na příchod Ježíška , a my jen tiše pozorujeme jejich štěstím rozzářené oči , když otevřou poslední okénko v adventním kalendáři .
RUSKO Dokážeme si představit rok bez Vánoc ? Většina z nás asi ne . Ale v Rusku byly roku 1918 Vánoce zrušeny a od té doby upadly veškeré tradice . Dnes jsou v této zemi dva termíny slavení . Podle pravoslavného kalendáře připadají Vánoce na 6 . - 7 . ledna . Někteří udrželi tradici slavit tento svátek na Nový rok . Dárky zde rozdává východní bratr Santa Clause – děda Mráz , kterého doprovází vnučka Sněhurka v bílém kožíšku . Nadělují pod stromeček zvaný „ jolka “. Na štědrovečerní večeři se podávají bezmasé pokrmy , ryby považované za postní , medové perníky a máslové dorty .
ITÁLIE Vánoce , jaké známe my , neznají ani v Itálii , kde není podmínkou stromeček ani vánoční cukroví . Je to den jako každý jiný . Ulice nejsou vyzdobené , obchody i kina jsou otevřené . Jde o rodinnou sešlost a povinnou půlnoční mši . Skromné dárečky dostávají děti druhý den ráno . Na stole najdeme krocana nebo jehně a jako zákusek datle a fíky .
POLSKO V Polsku naděluje dárky Betlémská hvězda . Je to hvězda , kterou jako první zahlédnete na obloze . Kolem svých domů lidé zapalují ohně a přikládají na ně tak , aby vzniklo co nejvíce jisker . Čím více , tím větší počet dobytka a bohatství na další rok . Podobnou tradici máme i u nás na Nový rok . Kolik čočky sníme , tolik budeme mít peněz .
FRANCIE A co na štědrovečerní večeři zavítat do restaurace ? Takovou tradici mají ve Francii . Doma si rozdají dárky od Papa Noele , který je celý oblečený do bílého . Potom celé rodiny přejdou do restaurací a vychutnávají pokrmy o deseti chodech . Doma zůstávají jen rodiny s velmi malými dětmi nebo nemocnými příbuznými .
VELKÁ BRITÁNIE Vánoce ve Velké Británii asi každý z nás zná . Slaví se tu 25 . prosince , kdy děti naleznou dárečky v ponožce , které jim tu přes noc donesl Santa Claus . Rodina se sejde v pravé poledne a společně si pochutnává na krocanovi nadívaném kaštanovou nádivkou nebo mandlemi . Jako dezert se podává pudink , na který má každá rodina svůj tajný recept . Vyrábí se dlouho před Vánocemi a měl by mít trvanlivost až dva roky . Při poslouchání koledy se zdobí stromeček a velmi důležitá je cesmína , která všem svými trny připomíná Kristovu korunu . A červené bobulky symbolizují jeho krev .
Věřím , že Vánoce jsou pro každého krásné a radostné ať už v Česku či Rusku . Jde přece o klid , lásku a rodinnou pohodu . Jestli vám přinese dáreček Ježíšek nebo Betlémská hvězda , je jen drobnost .
R . Šobáňová , 1 . A