téma
Ve skupinách jsme vypracovali prezentace , v nichž jsme popsali , jak jednotlivé elektrárny fungují , jaké jsou jejich výhody a nevýhody , četnost jejich zastoupení u nás i ve světě .
Práce studentů 3 . A : V článku byly použity výňatky z prací Natálie Huškové , Tomáše Kratochvíla , Jaroslava Loudy , Kláry Markové a Jakuba Škvrny .
Nejčetněji jsou u nás zastoupeny solární elektrárny .
S každým novým vrtem do Země se vystavujeme riziku vzniku zemětřesení .
Po prezentacích následovala diskuze , jejímž prostřednictvím jsme se snažili odpovědět na otázku : „ Která elektrárna je nejlepší ?“ Projekt jsme zakončili úvahami , v nichž každý student shrnul poznatky o situaci ohledně elektráren v České republice a představil svůj vlastní názor . Jak jednotlivé elektrárny obstály ? Která z nich je nejlepší ?
Podle dat evropského statistického úřadu EUROSTAT z roku 2019 více než polovina energie ( 57 %) vyrobené v ČR pochází z tepelných elektráren , více než třetina z jaderných elektráren ( 35 %) a zbytek ( 8 %) pochází z obnovitelných zdrojů . Průměrná čísla v Evropské unii ukazují , že z obnovitelných zdrojů pochází zhruba třetina elektrické energie ( 30 %) v EU , což je přibližně 4krát více než v ČR . To , co je v Evropské unii průměr , dáme s Kyprem a Ukrajinou dohromady .
V České republice se nachází dvě jaderné elektrárny , Temelín a Dukovany . První provozovanou jadernou elektrárnou na našem území byla elektrárna Dukovany . Naše druhá jaderná elektrárna Temelín je elektrárna s největším instalovaným výkonem ( 2 164 MW ) v Česku .
V Čechách a na Moravě jsou hojně zastoupeny vodní elektrárny . Máme 12 velkých vodních elektráren ( např . Dlouhé stráně , Dalešice , Orlík , Slapy aj .) a několik desítek malých vodních elektráren ( např . Práčov , Troja aj .).
V současné době se u nás nenachází žádná geotermální elektrárna ( uvažovalo se o výstavbě v Liberci , Semilech , Litoměřicích ).
Dále se u nás nachází okolo 80 větrných elektráren .
Nejčetněji jsou u nás zastoupeny solární elektrárny ( několik desítek tisíc ). Mezi nejvýkonnější patří např . Fotovoltaická elektrárna Ralsko , Solární elektrárna Vepřek , Fotovoltaická elektrárna Ševetín aj .
Posledním typem elektráren jsou tepelné elektrárny , kterých se u nás v současné době nachází 27 ( např . Prunéřov , Počerady aj .).
Toto složení české energetiky zapříčiňují velké zdroje hnědého uhlí v oblasti podkrušnohorské a ostravské či vhodné podmínky pro stavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany . Energie vody se u nás využívá hlavně na Vltavě – díky svým velkým vodním nádržím , které zapříčiňují velký průtok . Fotovoltaiky se využívá hlavně na slunečné jižní Moravě .
Co člověk to názor . Tři různé odpovědi na otázku : „ Která elektrárna je nejlepší ?“
Jsem zastánkyní jaderných elektráren , protože podávají největší výkon . I přes pár negativ jako je radioaktivní odpad , který produkují , vysoké náklady na stavbu , nebo fakt , že palivem je neobnovitelný zdroj , mi přijdou jako nejlepší investicí ze všech elektráren pro masivní výrobu energie . Natálie Hušková
Dle mého názoru je nejlepším typem elektrárny geotermální elektrárna . Je velmi ekologická díky minimální produkci škodlivin ( oxid uhličitý a síra ) a navíc šetří ostatní zdroje energie a zabírá malou plochu . Z hlediska finanční stránky jsou i provozní náklady nízké . Bohužel ale výstavba vyžaduje specifickou lokalitu , která se v České republice nenachází . S každým novým vrtem do Země se vystavujeme riziku vzniku zemětřesení . Klára Marková
Dle mého názoru nelze říct o jedné elektrárně , že je ideální . Každá má své výhody i nevýhody . Nejlepší cestou je dle mého využít výhod každé Ö
10 listopad-prosinec 2020