Situace , kdy ve třídě byla přítomna méně než jedna polovina , jedna třetina žáků , se děla prakticky každodenně . Můj absolutní rekord je , že jsem zažil hodinu s jedním žákem . Ve třídě seděl jeden jediný poslední přeživší a všichni ostatní byli odesláni do karantény .
16
interview ukazovalo , že 70 % občanů vládě nevěří a nepodporuje ji .
Jsou pro vás a učitele obecně srozumitelná proticovidová opatření týkající se výuky ve školách ? Nejsou . Nevyznáme se v tom . Čtyřikrát do týdne chodíme za panem profesorem Bártou nebo za někým jiným , aby nám to vysvětlil .
Myslíte si , že má tzv . hybridní výuka smysl ? Hybridní výuka smysl má , pakliže alternativou je , že nebude probíhat nic a že bude ta část třídy , která je doma , prostě odříznutá . Nese to s sebou každopádně různá úskalí .
Jaká úskalí máte na mysli ? Hodina je kratší z důvodu instalace potřebného technického vybavení . Práce je pomalejší . Z metodického hlediska hodina bude chudší .
Za jaké situace se přeci jen do hybridní výuky vyplatí jít ? Troufám si říct , že v případech , jako jsme zažívali v posledních dvou týdnech ( období cca od 24 . 1 . do 4 . 2 . 2022 , pozn . red .), kdy ve třídě mělo být 30 dětí a ono jich tam sedělo 7 , zbytek byl v karanténě , tak hybridní výuka jednoznačně za to stojí . Domnívám se , že varianta hybridní výuky , je-li technicky proveditelná , má pořád rozhodně lepší výsledky , než když bych učil 7 lidí s plným vědomím toho , že zbylých 23 to , co říkám , neuslyší .
V čem se liší příprava na on-line hodinu od přípravy na klasickou hodinu ve třídě ? S dovolením bych si dovolil jedno malé rýpnutí . Ona totiž nikdy žádná příprava neproběhne . V uplynulých týdnech se nám opakovaně stalo , že jsme to , že budeme učit hybridně , zjistili až ve chvíli , kdy jme vstoupili do učebny . Očekávali jsme , že v učebně bude sedět například 15 žáků , ale zjistili jsme , že tam sedí 3 . To jsme dopředu nevěděli . Někdy to byla vyloženě improvizace .
Jak se na hodinu připravíte , pokud o ní dopředu víte ? V případě , že to vím dopředu , tak příprava samozřejmě zahrnuje skenování některých materiálů , aby se daly studentům promítat na monitor počítače v případě , že dané materiály studenti nemají k dispozici doma , nebo že nemají tiskárnu , na které by si je vytiskli . Zahrnuje to stahování různých audiotracků . teď mluvím o jazyku .
Například audiotracků z cédéček , aby se to dalo studentům nasdílet do učebny a aby si je mohli pustit . A samozřejmě , i když je to v jazyce poněkud nepříjemné , se musí zredukovat metodické postupy , které vyžadují práci ve dvojicích nebo nějakou diskuzi na dané téma , protože to se tímto stylem nedá dost dobře dělat .
Stalo se Vám často , že jste přišel do třídy , kde jste našel pouze dva , tři studenty ? Ano stalo . V posledních týdnech se to dělo . Stávalo se to opakovaně . Situace , kdy ve třídě byla přítomna méně než jedna polovina , jedna třetina žáků , se děla prakticky každodenně . Můj absolutní rekord je , že jsem zažil hodinu s jedním žákem . Ve třídě seděl jeden jediný poslední přeživší a všichni ostatní byli odesláni do karantény .
Kdy byla , co se karantén týče , podle Vás situace nejhorší ? Myslím , že nejhorší to bylo asi před dvěma a půl , třemi týdny . Někdy v polovině ledna .
Myslíte si , že dlouhodobě trvající online výuka zásadně znevýhodnila letošní maturanty oproti maturantům , kteří celé studium absolvovali prezenčně ? Jako řada otázek , tak i tato nemá jednoznačnou odpověď . Liší se to student od studenta . Znám jeden takový bonmot : Kdo chce , ten si cestu najde , a kdo nechce , ten si najde výmluvu . Alespoň co můžu mluvit za sebe , protože já mám svědomí čisté . Vážně jsem učil , co to dalo . Všechno jsem probíral a opakoval . Dělal jsem kvízy a pracovní listy a podobně . Dělal jsem vážně všechno , co šlo . Myslím , že kdo chtěl a měl tu vnitřní disciplínu a snažil se , tak připraven být může . Nebudu říkat , že tam vůbec žádné dopady nejsou , ale troufám si říct , že byly minimalizovány tak , jak to šlo . Na druhou stranu nepopírám , že jsem měl i žáky , u nichž jsem měl pocit , že ten minulý rok nebo jeho valnou část „ proflákali “. Tam se potom samozřejmě ten propad dá očekávat . Myslím si , že pokud mají tito lidé dostatečnou míru sebereflexe , tak musejí uznat , že si za to mohou sami .
Myslíte si , že si z této mimořádné doby odneseme nějaké plusy do budoucna ? Jistě , spousta rodičů koupila dětem notebooky a tablety , což by se jinak nestalo . To byl samozřejmě vtip . Pozitivní dopady určitě jsou . Určitě tu budou nějaké posuny v oblasti používání digitálních technologií . Já se přiznám , že jsem o službě Meet před lockdownem )