glosy báseň
text: dan křístek 2. a
Jenže to nejde pozvat se sám k nevlastnímu prahu a boha zavřít do gulagu. Protože pokud Ti bůh není blíž, nepošleš ho na Sibiř Tak pro svou neústupnou pýchu Sám za ním poletíš bez kyslíku? Vždyť květy květin v podzemí nekvetou... •
Hybridní
text: tereza lerchOVÁ 1. c
Jedna otázka mi vrtá v hlavě už dlouhou dobu. Jak to, že stále nevěříme v existenci tvorů jako pegas nebo jednorožec, když po naší planetě volně pobíhá něco, jako je například ptakopysk?
12
Tohoto malého tvorečka bych s jistotou označila za hybrida. Má zobák, ale pták to není. Je to savec, ale přesto snáší vejce. A odkud jinud by mohl pocházet než z Austrálie? To je sama o sobě hodně zvláštní říše.
Dle mého názoru je ptakopysk jedno z nejzajímavějších zvířat vůbec. Neslýchám ale často, že by bylo něčí oblíbené. Každá třetí holčička na planetě má deku s jednorožcem a další čtyři plyšové na poličce – zato plyšového ptakopyska jen tak neuvidíte, a to jsou přitom tak roztomilí!
Dalším takovým tvorem, v jehož existenci lze uvěřit jen těžko, je žirafa. Co vám přijde více reálné? Kůň s rohem na čele, nebo žlutý flekatý mix mezi zebrou a krávou, s hlavou ve výšce skoro šesti metrů a tvrdým modrým jazykem? Řekla bych, že odpověď je jednoznačná.
Málo si všímáme zázraků, které nás obklopují. Na naší planetě je tolik nádherných tvorů a rostlin, že kdybychom jen na chvíli zvedli hlavu od obrazovek, žasli bychom nad jejich krásou a jedinečností.
Ale zpět k hybridům. Všichni víme, že Japonsko je ve vědě celkem napřed. Dnes po internetu běhá zpráva o povolení experimentu, který byl až donedávna zakázaný. Pokus o zkřížení zvířete a člověka. Zatím se japonští vědci snaží pouze vylepšit krysu lidskou DNA, ale kdo ví, co bude za pár let? Nemůžu vyloučit možnost, že po ulicích budou běhat kentauři nebo veřejných bazénech s námi budou plavat mořské panny. •