+ HIFI
» Musical Fidelity M8x Vinyl
nekter Michaelson og gjengen å gi seg. I dag har de produkter fra drøyt 3000 kroner for det minste riaa-trinnet til mangfoldige hundre tusen kroner dersom du vil ha det beste forsterkersettet med forforsterker og to monoblokker i Nu-Vista-serien. Mellom der finner du blant annet høyttalere, platespillere og digitale signalkilder, samt en drøss integrerte og delte forsterkersett.
M8x Vinyl Rett under Nu-Vista-serien med de aller beste produktene til Musical Fidelity befinner M8-serien seg. Den inneholder en integrert forsterker, en forforsterker, et stereoeffekttrinn, et monoeffekttrinn, en digitalkonverter, en platespiller og et riaa-trinn, eller platespillerforsterker som det også kalles.
Det er sistnevnte med navnet M8x Vinyl som jeg har hatt hjemme noen uker, og det er ikke riktig å kalle den boksen et riaa-trinn. Årsaken er ganske enkel. M8x Vinyl har nemlig mulighet for justering av signalet ikke bare etter standarden som the Recording Industry Association of America( RIAA) satte på 1950-tallet, og som raskt ble en standard for all mastering og gjengivelse av musikk på LPplater og singler. M8x Vinyl gir deg nemlig mulighet for å velge justering etter kurvene til Decca og Columbia også. Det betyr at dersom du har plater
fra 1950-tallet og tidligere fra disse selskapene, så har du mulighet til å prøve deg fram med de justeringene for å få optimal lydgjengivelse. Å bytte mellom RIAA, Decca og Columbia gjøres på fronten av kabinettet. Strengt tatt er fronten fullstappet av muligheter for å justere både gain, innganger, og impedans, samt å velge om signalene boksen skal forsterke kommer fra Moving Coil eller Moving Magnet-pickuper. I tillegg har du et to-trinns subsonisk filter for å fjerne uønskede lyder i den aller dypeste bassen i tilfelle du har plater som ikke er helt rette. Litt bølgete vinyl kan nemlig skape ulyder som kan skade basselementene til høyttalerne dine, og det vil man jo helst unngå.
Med to balanserte innganger med XLR-terminaler og to ubalanserte innganger med RCA-terminaler kan du faktisk koble til hele fire platespillere / fire tonearmer til M8x Vinyl. Du har kan også velge mellom balanserte og ubalanserte utganger. Det kan være en ide å velge balansert om du har mulighet, for M8x Vinyl er fullbalansert, så her er det dobbelt opp av de diskrete komponentene under lokket sammenlignet med lillebroren i M6-serien.
Du har fire ulike gain-settinger på både MM og MC. Den førstnevnte starter på 40 dB og topper på 49 dB, mens for MC er det fra 60 til 69 dB å velge mellom. Selv om jeg har vært borti platespillerforsterkere med enda mer gain for MC, så holder
39 Stereo + 8 / 25