+ HIFI
» Triangle Solstice 3
VI LIKER:
• Vakkert design og flott utførelse
• Gjennomarbeidede løsninger
• Finesse og fokus
• Energisk og livlig gjengivelse
VI LIKER IKKE:
• Mangler den aller dypeste bassen området, med upåklagelig kultiverte detaljer og et helhetsinntrykk vi normalt ville forventet fra en høyttaler i en høyere prisklasse.
Diskant og mellomtone er sømløst integrert, noe som skyldes et godt gjennomført delefilter med luftspoler, MKT-kondensatorer og andre kvalitetskomponenter. Solstice 3 gir tidvis en opplevelse av punktkildegjengivelse, noe som også bidrar til den bakovervinklede konstruksjonen og den forbedrede tidsjusteringen mellom de to elementene.
Mellombasselementet er laget av naturlige materialer, og det høres slik ut – det spiller svært troverdig og levende. Stereoperspektivet er stort og har en viss, om enn ikke spesielt markant, dybdeplassering. Det er imidlertid verdt å nevne at testen ble gjennomført med resten av anlegget i en langt høyere prisklasse, og dette gjorde det mulig å hente ut det maksimale fra høyttalerne.
Vi vet ikke helt hvordan Solstice 3 vil oppføre seg sammen med helt rimelig elektronikk, men de oppgitte spesifikasjonene tyder på at resultatet bør være mer enn tilfredsstillende. Men som vanlig anbefaler vi selvsagt at du bruker litt penger på resten av elektronikken.
Vokalpresentasjonen er også fremragende, og høyttalerne fremstår derfor som et svært godt valg til jazz, akustisk musikk og godt innspilt rock. Evnen til å gjengi komplekse partier klart og oversiktlig gjør også Solstice 3 godt egnet til klassisk musikk og store orkestre.
I den nedre delen av frekvensområdet møter vi en velkjent Triangle-egenskap i form av en noe tilbaketrukket bass. Vi tenkte først at dette kunne skyldes at vi hadde hatt større gulvhøyttalere med bedre kapasitet i dette området på testbenken rett før, men en direkte sammenligning med de mindre stativhøyttalerne ELAC Uni-Fi UB52 bekreftet inntrykket.
Solstice 3 er konstruert for å levere rytmisk og tidsmessig svært presis øvre bass, mens de aller dypeste oktavene faller raskt i nivå. Selv en forsterker på over 200 watt per kanal hjalp ikke særlig på dette. På den andre siden er det positivt at Triangle på denne måten beholder en svært sammenhengende gjengivelse, der alle delene av presentasjonen opptrer på samme måte og virker å trekke i samme retning.
Definisjonen i det nedre området er også fremragende, og Solstice 3 gir derfor en svært jevn tonal karakter. Til tross for den tilsynelatende lekne og godmodige personligheten er høyttalerne konsekvente og tydelige på hvordan de ønsker å presentere musikken – på den måten konstruktørene mener er riktig.
STEREO + MENER: Triangle Solstice 3 er blitt en lekker og svært velspillende høyttaler.
Brukervennlighet
Kvalitetsinntrykk / design
Ytelse / pris
KARAKTERER
9,1
9 10 9
40 Stereo + 7 / 26