+ HIFI » Pro-Ject Debut Reference 10
34
FLOTT BALANSERT SPILLER
Det er fortsatt bra trykk i markedet for platespillere, og selv om fokuset ofte ser ut til å være på mer kostbare modeller, er det spillere som fra det helt rimelige og opp til Debut Reference 10 som står for volumet.
Tekst: Håvard Holmedal
Pro-Ject Debut Reference 10 er bygget som en videreutvikling av Debut-konseptet, men med flere konstruksjonsdetaljer hentet fra dyrere platespillere. Drivverket er remdrevet og har elektronisk hastighetskontroll for 33 og 45 o / min. 78 o / min er også tilgjengelig ved bruk av den medfølgende runde remmen. Motoren er montert med et forbedret, dempet oppheng, og den har oppdatert strømforsyning og motorstyring.
Den 300 millimeter store platetallerkenen er fremstilt i akryl, mens sub-tallerkenen er maskinert i et stykke aluminium. Hovedlageret benytter en presisjonsprodusert aksel i rustfritt stål som løper i en bronsebøssing for minst mulig friksjon. Selve kabinettet er konstruert i åtte lag MDF som er sprøytelakkert for hånd. Tre høydejusterbare metallføtter med demping sørger for mekanisk avkobling mot underlaget, men det er ingen ting i veien for å prøve seg frem med alternative dempeføtter tilpasset vekten til spilleren.
En viktig oppgradering fra tidligere modeller er den nye 10-tommers tonearmen, som er laget som en del og er av karbon / aluminium. Den har en effektiv lengde på 254 millimeter og en effektiv masse på 16,6 gram. Både VTA og azimut kan justeres, noe som gir mulighet for nøyaktig tilpasning av den medfølgende pickupen. Armen tiltrekker seg også en smule oppmerksomhet med sitt flotte og eksklusive karbon-mønster.
Kommer ferdig monter med pick-up
Den seks kilo tunge spilleren er flott laget og med utmerket finish, og er heller ingen stor utfordring å montere. Debut Reference 10 leveres nemlig med en ferdig montert Pick it PRO Balanced MM-pickup. Det er en pickup som i ytelse passer svært godt til denne spilleren. Noe av det som gjør spilleren spesiell er at den er konstruert for såkalt True Balanced-signaloverføring og har en balansert mini-XLR-utgang i tillegg til vanlig RCA-tilkobling. Med en balansert platespillerforforsterker / riaa kan signalet dermed overføres balansert fra pickupen. Det bringer støynivået ned til imponerende lave verdier. Det som føl-
Stereo + 7 / 26