Stereo+ stereopluss.no 5/2026 | Page 44

+ HIFI

» PMC prophecy9
PMC Prophecy
Den nyeste serien til PMC, Prophecy, ble første gang vist fram i desember 2024, mens den offisielle lanseringen var i februar i fjor. Måneden etter var det Norges-lansering på Oslo Hifi Show som da ble arrangert i Asker.
Serien erstatter Twenty5i-serien, eller i hvert fall den passive delen av serien. Du kan fremdeles få Twenty5i-høyttalere, men nå kun med aktiv drift. Det er kun den gamle toppmodellen Twenty5.26i som er helt faset ut, mens stativmodellene Twenty5.21i og Twenty5.22i samt de gulvstående Twenty5.23i og Twenty5.24i som har fått innebygde forsterkere montert.
Den passive Prophecy-serien består av fem modeller, en stativhøyttaler, en senterhøyttaler og tre gulvstående modeller.
Samtlige er transmisjonslinjehøyttalere, og de har alle den samme diskanten, den samme aerodynamiske ventilen i porten på transmisjonslinjetunnelen, og det samme fem-tommers-elementet til å ta seg av de dypeste frekvensene.
Sistnevnte har lang slaglengde, mineralforsterkede membraner og støpte aluminiumschassis. På de tre minste modellene tar dette elementet av seg både bass og mellomtone, mens de to største gulvstående har et dedikert mellomtoneelement i tillegg.
Diskanten som er utviklet av PMC i samarbeid med Scanspeak. Det er de samme elementene som sitter i noen av PMC sine studiomonitorer til proffmarkedet, men da uten den spesielle waveguiden og grillen som er utviklet spesielt for Prophecy-serien. Denne waveguiden skal gi horisontal spredning av lyden i nesten 180 grader.
Her bidrar også metallgrillen foran selve diskantmembranet i å spre lyden mest mulig. Den samme effekten har grillen foran domemellomtonen i Prophecy 7 og 9 som er 100 prosent utviklet av PMC selv.
Mens kabinettene til Twenty5i-serien var konstruert med skrå front og bakplate, er Prophecyserien uten denne tilbakelente konstruksjonen. Dermed får man ingen « gratis » tidskorrigering mellom de ulike elementene som man gjør med en skrånende front, der det akustiske midtpunktet kan gjøres identisk ved at den innerste delen av bass / mellomtone-elementet vil være på samme loddrette akse som diskanten.
Derimot så vil man med en loddrett frontbaffel og stor spredning fra elementene som på Prophecy-serien være mindre påvirket av lytteavstand og sittehøyde på lytterne, enn ved en skrånende frontbaffel. Dermed vil det være en smal sak å konstruere et delefilter som gjør at hele frekvensområdet når lytteren samtidig.
Dette sammen med det faktum at høyttalerne har en veldig smal baffel bidrar også til at Prophecy-serien har en større sweetspot enn mange høyttalere. Her vil du høre hele frekvensområdet selv om høyttalerne ikke er vinklet rett mot lytteposisjon. Sånn sett kan man si at Prophecy-serien er en mer sosial høytHtaler enn de som kun har plass til en i sweetspot.
Serien har kun ett sett med terminaler på baksiden, noe som gjør at singlewiring av høyttalerne er eneste mulighet. Er du svoren fan av bi- eller tri-wiring eller-amping, det vil si å kjøre separate høyttalerkabler til diskant, mellomtone og bass, eller liker å dra den enda lenger ved å ha en forsterker til hvert av elementene( eventuelt til dis-
44 Stereo + 5 / 26