Stereo+ stereopluss.no 5/2025 | Page 58

+ MUSIKK » Lightning Dusts « Spectre »

58

« ET AV DE TØFFESTE »

Hva skjer hvis man tar alt som er godt, og blander det sammen? Jo, man får Lightning Dusts fjerde album « Spectre ». Dette fengslende, melodiske, lett goth-marinerte og mykt proggete rockebandet fra landet der høyt skattet musikk blåser fritt mellom nåletrærne, Canada.
Tekst: Lise Dahle Nedrekild

Jeg lurer på om det er et av de aller tøffeste bandene jeg vet om. Amber Webber, frontkvinnen, med denne forførende nerven i stemmen, like vibrerende, kraftfull og klangfull som en nystemt, spent gitarstreng. Bølletøft ledsaget av presise og rullende postpunk-aktige trommer og en grom gitar med nikk til de største progrockbandene fra tidlig 70-tall.

Det er bekmørkt stemningsfullt og deilig skummelt, som om hver frase fra Webbers forheksende, klokkeklare vokal burde etterfølges av buldrende torden i det fjerne. Og om det ikke direkte glimter i noen demoniske øyne der inne blant nåletrærne, så er det i hvert fall flust av sjelelige demoner som gir seg til kjenne mellom notene. På aller vakreste vis. Det er så sart og sakralt, nærmest guddommelig, men også så innmari hardtslående og potent, med denne ildkula av et band i ryggen, som er kompromissløst tro mot seg selv. Og det uten at de demonstrerer sin styrke i all sin kraft, men mer
Stereo + 5 / 25