Stereo+ stereopluss.no 5/2025 | Page 36

+ HIFI » Musical Fidelity B1xi

36

HYGGELIG PRISET FORSTERKER

De fleste har sikkert fått med seg bravadene til forsterkeren Musical Fidelity A1. Det er en klasse-A integrert forsterker i entusiastklassen som er dønn umulig ikke å like. Nå kommer de med en ny utgave av den integrerte forsterkeren B1 med tilnavnet xi. Klarer den å følge opp suksessen de hadde med A1?
Tekst: Håvard Holmedal

Musical Fidelty A1 er virkelig en helt spesiell forsterker, men den byr også på noen utfordringer av praktisk art. Den blir dessverre ganske varm, og må absolutt plasseres et sted som gir god lufting. Noen ganger hjelper ikke det så voldsomt mye likevel, og selv om den står fritt og fint, blir den såpass varm at små og ømfintlige barnehender bør holdes unna topplokket. Det tar ikke bort det faktum at den spiller veldig flott og meget musikalsk. Derfor forstår jeg at Musical Fidelity på et tidspunkt ønsker seg en kjøligere utgave av A1. Det kan imidlertid kun gjøre på en måte. Glemme klasse A, gå for en vanlig A / B-klasse-forsterker og håpe på at de klarer å beholde noen av A1 sine fantastiske og unike musikalske egenskaper.

Svaret er en forsterker som ser ut slik vi er vant med fra Musical Fidelity de siste årene, og det betyr en ryddig utseende forsterker med alt du behøver av kvalitet og krefter til å drive et par mindre budsjetthøyttalere. Og den holder seg forholdsvis kjølig når du spiller musikk.
Musical Fidelity B1xi Musical Fidelity startet opp allerede på begynnelsen av 1980-tallet av Anthony Michaelson. Han var musikkentusiast og var, og er, en meget habil klarinettist. Det første produktet Musical Fidelity lagde var et produkt som het The Preamp som ble fulgt opp kort tid etter av en Dr. Thomas effektforsterker.
Det tok ikke helt av før Anthony lanserte forsterkeren A1 som både var beryktet for sin fantastiske lydkvalitet og ekstreme varmeutvikling. En varmeutvikling konstruktøren heller ikke hadde funnet noen god løsning på å få luftet ut. I starten på min hifi-karriere husker jeg at jeg hadde en til test hjemme, og den spilte virkelig fantastisk flott på de Infinity-høyttalerne jeg hadde den gang, samtidig som prisen absolutt var til å leve med. Dessverre var den heller ikke helt på høyden med datidens andre integrerte forsterkere, og hadde litt følelse av hjemme-strikk over seg da den ble lansert i 1984.
Den nye Musical Fidelity B1xi er selvsagt noe helt annet, men jeg tror likevel at den lyden MF fikk til med A1 har fått være med å prege hvordan de har tenkt de siste 40 årene og litt. Selskapet ble solgt til Heinz Lichtenegger, mannen bak Pro-Ject platespillerne, i 2018.
Enkelt og greit
B1xi er en helt enkel og grei integrert forsterker med analoge innganger for en CD og en platespiller( MM), et par aux-innganger og en pre-out. I tillegg har den to digitale innganger( optisk og koaksial) og en HDMI ARC-inngang for TV-lyd. Studerer du baksiden nøye finner du også en an-
Stereo + 5 / 25