Stereo+ stereopluss.no 4/2025 | Page 22

+ HIFI

» Børresen C1
Plassering
Det er forholdsvis enkelt å plassere Børresen C1. De kan stå ganske nær veggen uten at bassen blir for feit og fyldig, og behøver ikke mer enn 30-40cm med luft mellom vegg og høyttaler for å gi brukbar presisjon, bra holografi og godkjent balanse. Som veldig mange andre høyttalere når de sitt absolutte toppnivå når de blir flyttet enda litt ut fra veggen, og spisse litt inn mot lytteposisjonen. Dette blir imidlertid et spørsmål om hva du selv liker, for vi snakker om en avveining mellom en litt fyldigere bass og ytterligere forbedring av holografien og presisjonen i lydbildet.
Midt ute på gulvet i stua hjemme med større avstand til bakveggen enn til sofaen, er en ganske heftig og særdeles detaljert og presis musikalske opplevelse, men det forsterker jo ikke akkurat nivået i den dypere delen av bassen.
Nøytral og rik formidling Importøren insisterte at jeg skulle låne med meg en passende Aavik-forsterker for å være helt sikker på at resultatet blir optimalt. Men nytteverdien av å ha flere forsterkere tilgjengelig viste seg å være litt annerledes enn jeg hadde tenkt meg. For jeg kan knapt huske å ha hatt en høyttaler i stua som å tilsvarende vis har hentet ut den grunnleggende lydsignaturen til hver enkelt forsterker. Hegel, Electrocompaniet og Aavik spilte så forskjellig at det faktisk er litt utfordrende å beskrive hvordan Børresen C1 faktisk låter.
Fellesnevneren er likevel et fantastisk imponerende lydbilde med en holografi jeg faktisk er usikker på om er mulig å få til med større høyttalere. Kontrollen og presisjonen i bassen ned til omtrent 45Hz, og det klart hørbare fraværet av resonanser og forvrengning, åpner scenen vidåpen for informasjonen i mellomtonen og diskanten. Resultatet er et lydbilde som vidåpent og hvor du uten å anstrenge deg ser rett inn i den bekmørke bakveggen.
Høyttaleren mangler absolutt ikke energi, og du får aldri følelsen av at du må lene deg fremover og innover i lydbildet for å få med det absolutt alt som foregår musikalsk, men den blir heller aldri spiss eller hard, og den blir aldri slitsom eller øretrettende. Faktisk har den en smule varme i den øvre delen av mellomtonen som gjør at høyttaleren oppfattes naturlig, levende og høyst troverdig.
C1 har også en meget imponerende mellombass, og her snakker vi ikke om at det er bra i forhold til størrelsen. Den er rett og slett veldig bra, uansett høyttalerens pris og størrelse.
Jeg utsetter høyttaleren for ganske kraftige utfordringer i bassområdet når jeg spiller Submotion Orchestra og deres Variations, men klarer likevel ikke å få høyttaleren ut på glattisen. Bassen er dypere enn jeg forventet og jeg savner egentlig ikke subfrekvensene slik jeg vanligvis gjør med stativhøyttalere. Det er nok fordi bassen er såpass strukturert og rik på informasjon, og fordi den er så sømløst skjøtet sammen med mellombassen og mellomtonen. Høyttaleren tåler også ganske mye volum, og den spiller absolutt høyt nok for de fleste formål utenfor dansegulvet. Evnen til å tåle både volum og dynamikk gjør at den har få begrensninger når det gjelder musikksjangre, men igjen. Du kjøper ikke denne høyttaleren for å spille
22 Stereo + 4 / 25